January 2006

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 6 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# jEdit

Sat
28
Jan 2006

jEdit - taką nazwę nosi mój nowy ulubiony edytor tekstu. Dzięki polygon7, który wspomniał o nim na forum, znalazłem wreszcie swój wymarzony edytor, który posiada wszystkie możliwości, jakie są mi potrzebne, a do tego jest darmowy.

Spośród ważnych dla mnie funkcji na uwagę zasługuje obsługa kodowania polskich liter w standardzie ISO-8859-2, Windows-1250, UTF-8 i UTF-16 oraz końców wiersza LF, CR i CR+LF - dla każdego dokumentu osobno. Poza tym oczywiście koloruje składnię, potrafi szukać i zamieniać także z użyciem wyrażeń regularnych i także w wielu plikach na raz, ma zaznaczanie prostokątnych bloków, obsługuje wcięcia, jest rozszerzalny o wtyczki itp. itd... No i ma w miarę normalną obsługę (pozdrowienia dla miłośników Vim i Emacs :P).

Comments | #tools Share

# Wielkie plany

Fri
20
Jan 2006

Zbliża się sesja, a tym samym trochę nauki i walki o zalki :) Poza tym jestem chory, a jak się jest chorym, to programowanie nie idzie, za to ma się chore pomysły. Jednego dnia miałem nawet ochotę napisać... edytor tekstu. O innych nawet nie wspomnę. Na szczęście od pomysłu do realizacji daleka droga.

Jak tylko wyzdrowieję, pozdaję wszystko i wyrobię się z innymi pracami bardziej lub mniej obowiązkowymi, planuję zmiany na stronie. Zmiany tak poważne, jakich jeszcze nie było. Szczegóły już wkrótce. Na razie powstają pierwsze projekty. O swoim głównym kodzie na razie nie wspominam, bo to przedsięwzięcie na wiele miesięcy i dopiero się zaczyna.

Comments | #life Share

# Experimental Gameplay Project

Sat
14
Jan 2006

Czterech absolwentów Entertainment Technology Center w Carnegie Mellon University postanowiło przez dwa semestry pisać małe gry - każdą co najwyżej przez tydzień. Napisali ich wiele i są naprawdę świetne. Teraz można je ściągać ze strony Experimental Gameplay Project. Polecam szczególnie Tower of Goo.

Napisali także bardzo ciekawy artykuł How to Prototype a Game in Under 7 Days (dostępny po darmowej rejestracji i zalogowaniu), z który traktuje zarówno o szczegółach technicznych realizacji takich projektów, jak i o samej grywalności gier (ich celem było bowiem tworzyć gry jak najbardziej pomysłowe i grywalne).

Comments | #games #web Share

# Unit1

Fri
13
Jan 2006

Znacie Unit1? To serwis poświęcony programowaniu. Ma zbiór artykułów o Delphi i C++ oraz kilka innych działów, a także swoje forum i kanał IRC. Warto śledzić jego rozwój, bo wygląda na to, że ma także ludzi, którzy w odpowiedzialny sposób zajmują się jego redakcją i administracją.

Wiecej »

Comments | #web Share

# W czym robić diagramy UML?

Wed
11
Jan 2006

Niektórzy muszą rysować diagramy przypadków użycia, klas, sekwencji i inne diagramy UML do tworzonego przez siebie oprogramowania. Ja również się do nich zaliczam (nie to, żebym kochał rysowanie takich rzeczy - po prostu trzeba na studiach :) a Microsoft Visio czasami mnie wkurza i dlatego postanowiłem poszukać jakiegoś dobrego, darmowego programu do tego celu dla systemu Windows.

Zrobiłem sobie minitest instalując kilka z nich - konkretnie Poseidon, AgroUML, UML Sculptor, UML Pad oraz StarUML. Po krótkim zapoznaniu się z nimi stwierdzam, że najlepiej swoje zadanie spełnia chyba StarUML.

Comments | #tools Share

# forum.gamedev.pl

Mon
09
Jan 2006

Goliatus i g[R]eK postawili dzisiaj nowe forum dla Warsztatu pod adresem forum.gamedev.pl. Na razie nie jest urządzone do końca, ale warto tam zajrzeć, bo zaczyna się dyskusja na temat sytuacji i przyszłości Warsztatu, do której warto dołączyć.

Comments | #warsztat Share

# XNL2 1.2

Sat
07
Jan 2006

Ukończyłem właśnie aktualizację mojego parsera do języka opisu XNL2 (również mojego autorstwa). Wprowadziłem kilka znaczących nowości i zapraszam do zapoznania się z tą niewielką "technologią" - a nóż okaże się przydatna? :)

Wiecej »

Comments | #productions Share

# C++0x

Tue
03
Jan 2006

Bjarne Stroustrup - twórca języka C++ - w swoim nowym, datowanym na wczoraj artykule "A Brief Look at C++0x" prezentuje plany zdefiniowana nowej wersji swojego języka o nazwie C++0x. W pierwszym momencie pomyślałem, że to jakiś nowy żart. Sądziłem bowiem, że ten język jest tak przestarzały i skostniały, że nigdy nie doczekamy się jego aktualizacji. Jakkolwiek znam go dobrze i używam na co dzień, to jednak moja lista zarzutów wobec niego jest długa. Wyraźnie pozostaje w tyle za nowoczestnymi i dynamicznie rozwijającymi się językami i technologiami, tworzonymi często przez pojedyncze firmy zamiast komitetów standaryzacyjnych.

Tym bardziej ucieszyłem się więc widząc, że Stroustrup planuje coś zmienić. Jednak wygląda na to, że wbrew deklarowanym przez niego założeniom planowane zmiany są raczej kosmetyczne (aczkolwiek pozytywne) i dotyczą w samym języku głównie szablonów. Z poważniejszych nowości, do języka i biblioteki standardowej ma zostać dodane opcjonalne wsparcie dla garbage collectora, wyrażenia regularne, tablice haszujące oraz wsparcie dla wielowątkowości. Co ciekawe, standard języka ma być gotowy w roku... 2009.

Wiecej »

Comments | #c++ Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2024