December 2005

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Pov-Ray

Wed
28
Dec 2005

Znacie POV-Ray? To taki dziwny program, w którym pisze się w specjalnym języku i powstaje z tego render 3D. Właściwie nie wiem, co można w tym zrobić (bez jakiejś nakładki graficznej na pewno nic pięknego), ale ponieważ uczą nas tego na studiach, postanowiłem trochę zgłębić temat i po 3 dniach nauki wykonałem takie oto prace:

Rysunek 1 Rysunek 1

Warto też odwiedzić stronę POVRay Short Code Contest - Round 3, na której są prace z konkursu na najładniejszy render z kodu nie dłuższego niż 256 znaków.

Comments | Share

# Wesołych Świąt !

Sat
24
Dec 2005

Zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia (jakkolwiek się to tam pisze z dużych czy z małych liter :P) oraz szczęśliwego Nowego Roku życzę wszystkim, którzy przeczytają te życzenia :)

Comments | Share

# AVS

Fri
23
Dec 2005

W sumie mogłem napisać o tym już dawno, ale jakoś nie przyszło mi to do głowy... Znacie AVS (Advanced Visualization Studio)? To domyślna wtyczka wizualizacyjna w Winampie. Jeśli nie, odpalcie jakąś MP3, naciśnijcie Ctrl+Shift+K, a w okienku wizualizera kliknijcie prawym klawiszem, wybierzcie AVS Editor i zobaczcie, w jaki sposób zbudowane są takie efekty - albo jak można tworzyć własne! Za to, jakie ta niepozorna wtyczka ma możliwości, jak wygląda i jak działa, należy się jej autorom naprawdę najwyższy respect :)

Comments | Share

# BDSM2

Wed
21
Dec 2005

No i stało się. Skończyłem pisanie Badly Developed SADOL Machine 2. Jest to interpreter ezoterycznego języka programowania, który wymyślił nooga. Druga wersja interpretera działa dużo szybciej i jest w pełni zgodna ze specyfikacją języka (ale nie z pierwszą wersją!). Napisałem też porządną dokumentację. All in English :)

Wiecej »

Comments | Share

# DirectX 9.0 SDK Update - (December 2005)

Fri
16
Dec 2005

Microsoft wydał nową, grudniową wersję pakietu SDK do DirectX 9.0. Link bezpośrednio do pliku: dxsdk_dec2005.exe (318.68 MB).

Comments | Share

# Napisałem artykuł

Thu
15
Dec 2005

Od miesięcy miałem ochotę opisać w artykule swoje przemyślenia i problemy związane z obsługą błędów w kodzie programów w C++. Wreszcie wziąłem się za robotę i teraz każdy zainteresowany może przeczytać, jak wygląda moja wizja obsługi błędów oraz dlaczego stanowi moim zdaniem problem.

Liczę na feedback - może ktoś podpowie mi jakieś lepsze rozwiązanie albo przekona mnie do myślenia w inny sposób na ten temat?

Wiecej »

Comments | Share

# Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Thu
15
Dec 2005

Mam do rozwiązania bardzo dziwny problem. Na pewnym komputerze pojawiają się na ekranie paski. Każdy taki pasek ma piksel wysokości, jest koloru brązowego i ciągnie się od pewnego miejsca do prawej krawędzi ekranu. Czasem jest ich więcej, a czasem mniej. Nawet bez robienia czegokolwiek potrafią pojawiać się i znikać, ale z drugiej strony są silnie związane z pokazywanym obrazem - biegną zwykle od jakiegoś tekstu (od obrazka nie) i przewijają się razem z zawartością strony. Występują niezależnie od uruchomionego programu. Komputer ma na pokładzie Athlon XP, kartę GeForce 2 MX, a monitor jest CRT taki jaki widać.

Ktokolwiek widział kiedyś taki efekt albo wie, co może być jego przyczyną, proszony jest o kontakt. Czy to wina zepsutego monitora, karty graficznej, a może systemu operacyjnego, sterownika albo jakiegoś wirusa? Zainstalowałem najnowszy sterownik do karty graficznej i zrobiłem skan antywirusowy, antyspyware'owy oraz Windows Update. Aha, jeszcze jedno - te paski nie łapią się na screenach robionych klawiszem PrintScreen.

Dziwny problem #1 Dziwny problem #2

Comments | Share

# Nowe logo

Tue
13
Dec 2005

Nooga zrobił mi nowe logo na stronę, za co należą mu się wielkie podziękowania. Kto nadal widzi stare -> Ctrl+F5.

Comments | Share

# Konferencja 2006

Mon
12
Dec 2005

Jak poinformowali organizatorzy, w dniach 31 marzec do 2 kwiecień 2006 odbędzie się trzecia edycja konferencji, której nazwa to teraz "III Ogólnopolska Konferencja Inżynieria Gier Komputerowych" (w skrócie IGK).

Comments | #events #warsztat #igk Share

# Artykuł się pisze

Mon
12
Dec 2005

Rozpocząłem wczoraj pisanie artykułu. Będzie nosił tytuł "Problemy z obsługą błędów w kodzie C++" i będzie opowiadał o moich rozterkach na temat eleganckiego, estetycznego rozwiązania dobrej kontroli błędów w programach (którego to rozwiązania nadal zresztą nie znalazłem). Premiera comming soon, bo szybko mi idzie, a art raczej nie jest długi.

Mam masę pomysłów, nad czym można spędzić święta. Myślę też o napisaniu czegoś zupełnie odjechanego, ale mniejsza z tym - szczegóły zdradzę, jeśli jednak się na to zdecyduję :)

Comments | Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019