February 2005

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Ludologia

Mon
14
Feb 2005

Że przemysł gier komputerowych jest potężną branżą komercyjną, to wiadomo. Jak podaje dzisiejsza Angora, zaczyna być traktowany również jako nauka i nazywa się... ludologia :) Cytując Angorkę (s. 5): "Na wielu wyższych uczelniach, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Singapurze, analizuje się to zjawisko. W Japonii najlepsi badacze gier dostają nawet specjalne stypendia. W Polsce jeszcze nie prowadzi się tego typu badań. Większość naszych rodaków jest przekonana, że gry są jedynie zabawką dla najmłodszych."

Chodzi tu raczej o badania gier od strony gracza, niż o ich tworzenie. Warte odnotowania jest jednak ogólnie zainteresowanie grami przez świat nauki. Tym większe brawa należą się Akademii Podlaskiej i innym uczelniom w Polsce (na razie chyba tylko prywatnym), które przełamują to swoiste tabu.

Comments | Share

# Referat FINISHED

Sun
13
Feb 2005

Skończyłem dzisiaj oficjalnie pisanie referatu na konferencję. Tekst jest napisany i wysłany, program jest napisany, skompilowany i działa, przykładowe pliki są zrobione i prezentują się nieźle, a dokumentacja do programu jest długa i wyczerpująca.

Na stronie Programeksu zamieściłem garść informacji i 2 screeny. Reszta będzie dostępna dopiero po konferencji (która odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia 2005), a będą to:

Jest więc na co czekać :) O postępach w ewentualnych innych pracach, za które się teraz zabiorę, będę informował na bieżąco. No chyba, że to będzie coś tajnego...

Wiecej »

Comments | Share

# The Crims

Wed
09
Feb 2005

The Crims to nowa, ciekawa gra MMORPG. Gracz wciela się w gangstera, kupuje broń i zwiększa swoje współczynniki popełniając różne przestępstwa, a energię odradza zażywając coraz mocniejsze narkotyki. Gracze mogą też zatrudniać prostytutki, prowadzić własne bary i dyskoteki, a także łączyć się w gangi. Wszystkim przerażonym tą straszną grą polecam artykuł Zostań bandytą w internecie.

Okazuje się jednak, że gra nie jest aż taka straszna. Granie polega na wybieraniu poleceń za pomocą strony WWW, nie ma żadnych brutalnych szczegółów, grafiki jest niewiele, a teksty też nie są wulgarne. Gra się całkiem przyjemnie :) Wszystkim zainteresowanym polecam z kolei The Crims - poradnik gracza.

Comments | Share

# Zagrożone przeglądarki

Wed
09
Feb 2005

Zwykle nie podaję tu aktualności na tematy tak paranoicznie modnego ostatnio i tak szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tym razem jednak sprawa jest warta odnotowania, choćby jako ciekawostka.

Otóż bezpieczny okazuje się być tym razem... Internet Explorer. Inne przeglądarki - te obsługujące Unikod w adresach URL - narażone są fałszywe strony, których literki w adresie wyglądają tak samo albo podobnie, jak strony oryginalnej (np. strony banku internetowego). Żeby to wyłączyć w FireFoksie, należy wejść pod adres about:config i przestawić network.enableIDN na false.

Zawsze byłem przeciwny Unikodowi w adresach, bo w jaki sposób np. Amerykanin miałby wpisywać adres z polskimi znakami, albo Polak z chińskimi? Stukać Alt+cyfry z numerycznej??? No ale alarm jest jak zwykle nieuzasadniony. Wystarczy przecież zawsze wchodzić na stronę swojego banku wpisując jej adres samemu, a nie klikając w jakiś link... :P

Comments | Share

# World of Warcraft - Koniec

Tue
08
Feb 2005

No i skończyła się europejska open beta World of Warcraft. Serwery zostały wyłączone wczoraj o 21:03 czasu polskiego. Przygotowałem galerię kilku nowych screenów. Teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że kiedyś powstaną jakieś "nieoficjalne" serwery... :)

Wiecej »

Comments | Share

# RIAA pozwało nieboszczyka

Mon
07
Feb 2005

Zrzeszenie wytwórni muzycznych walczących z piractwem - RIAA - pozwało do sądu za udostępnianie nielegalnie w Sieci ponad 700 utworów muzycznych... zmarłą miesiąć wcześniej, 83-letnią kobietę, która w dodatku nienawidziła komputerów :)

Wiecej »

Comments | Share

# Sesja FINISHED

Fri
04
Feb 2005

Właśnie udało mi się pozytywnie zakończyć sesję zimową i tym samym (z bliżej nieokreśloną średnią - słyszałem że "zal" liczy się do średniej jako 3 - prawda to?), nauczony m.in. elektroniki, fizyki, AutoCADa, metod numerycznych, techniki cyfrowej czy... programowania obiektowego w C++ :) III semestr mam za sobą. Do tytułu mgr inż. informatyk pozostało mi jeszcze 7 semestrów :) Tutaj można zobaczyć przedmioty, których się uczę.

Comments | Share

# World of Warcraft

Thu
03
Feb 2005

W tym tygodniu rozpoczęły się europejskie, otwarte testy beta najnowszej gry MMORPG firmy Blizzard - World of Warcraft. Z uwagi na ten fakt wszelkie prowadzone przeze mnie projekty zostały wstrzymane do odwołania ;)

Wiecej »

Comments | Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020