July 2005

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Ciekawy błąd w Firefox

Sun
31
Jul 2005

Zawsze było tak, że to Internet Explorer obsługiwał różne rozszzerzenia i efekty nie działające w pozostałych przeglądarkach. Tym razem role się odwróciły, a to za sprawą drobnego błędu w Firefox, na który dzisiaj natrafiłem. Pozwala on uzyskać ciekawy efekt graficzny uciętego tekstu.

Wiecej »

Comments | Share

# Dzień admina

Fri
29
Jul 2005

Dzisiaj 29 lipca, a więc dzień admina! Ja wprawdzie nigdy nie czułem się adminem, choć administruję swoją małą siecią domową. Chciałbym natomiast życzyć wszystkiego najlepszego wszystkim tym, którzy na co dzień dbają o wygodę, stabilność i bezpieczeństwo serwerów i infrastruktury sieciowej, by mogli z niej korzystać ci, którzy zajmują się innymi dziedzinami informatyki albo po prostu używają komputera.

Wiecej »

Comments | Share

# Jak napisać artykuł na Warsztat?

Mon
25
Jul 2005

Yunior^Pro napisał skrypt, który pozwala pisać i testować artykuły redagowane w BBCode tak, by potem można je było bezpośrednio zamieścić na tej stronie Game Desing PL - Article Notepad. Przy okazji ja napisałem krótki poradnik pt. "Jak napisać artykuł na Warsztat?".

Wiecej »

Comments | Share

# Spore

Mon
25
Jul 2005

Will Wright zaprezentował na GDC (Game Developers Conference) rewolucyjną grę - Spore. Samej gry nie ma nigdzie do kupienia, ściągnięcia czy spiracenia, ale są materiały na jej temat.

Will Wright Presents Spore... and a New Way to Think About Games to artykuł, który czytałem już jakiś czas temu. Natomiast dzisiaj Dzon podał na kanale link do nagrania całogodzinnej prezentacji. Aby ją obejrzeć, trzeba:

 1. Wejść na GDCTV do działu Session Gallery
 2. Wybrać Will Wright discusses his new game creation called "Spore"
 3. Kliknąć Register. E-mail nie jest sprawdzany, więc można wpisać cokolwiek, a rejestracja jest darmowa
 4. Kliknąć Play video
 5. Wybrać jakość 300K
 6. Powiększyć sobie obraz stosownym przyciskiem
 7. Pooglądać

Mimo, że wymienione strony są wręcz odrażające (artykuł podzielony na małe fragmenty, obstawiony reklamami i pełen linków sponsorowanych, a filmik wymagający rejestracji, strumieniowany za pomocą Flasha i nie dający się ściągnąć), obejrzeć naprawdę warto!!! Robi ogromne wrażenie.

Comments | Share

# Warsztatowy hub DC++

Sun
17
Jul 2005

djcool postawił na swoim serwerze warsztatowy hub DC++. DC++ to taki nietypowy program P2P. Trzeba go sobie ściągnąć z oficjalnej strony, odpowiednio skonfigurować, udostępnić coś ze swojego dysku, połączyć się pod adres 84.40.149.130:1337 i już można patrzeć, co udostępnili inni, wymieniać się różnymi plikami, a także rozmawiać na hubie i prywatnie zupełnie jak na IRCu. Tylko nie udostępniajcie niczego nielegalnego, zwłaszcza pirackich książek ;)

Comments | Share

# Technologia UPnP

Sun
17
Jul 2005

"Szczęśliwi, którzy nie są za NATem, albowiem do nich można się połączyć" :) Pozostali muszą zadowolić się trybem pasywnym / LowID albo ręcznie forwardować sobie wybrane porty.

Ale jest jeszcze inne wyjście - technologia UPnP, którą właśnie dzisiaj "odkryłem". Polega ona na tym, że programy same forwardują sobie potrzebne porty. Do jej użycia wymagany jest system Windows XP (nie wiem jak jest z Linuksem), router obsługujący tą technologię oraz program sieciowy, który potrafi zrobić z niej użytek (np. DC++). Oto, co trzeba zrobić:

 1. Włączyć UPnP na routerze.
 2. W systemie włączyć i przestawić na uruchamiające się automatycznie usługi: Host uniwersalnego urządzenia Plug and Play (ale się tego naszukałem... nie znoszę tłumaczeń :P) i Usługa odnajdywania SSDP.
 3. Zrobić restart :) W Moich miejscach sieciowych powinien pojawić się router.
 4. Ustawić w jakimś programie, żeby zaczął używać UPnP.

Do testowania, czy wszystko działa i dlaczego nie, posłużyć może mały programik UPnPTest.exe. Więcej szczegółów można znaleźć na przykład na stronie How can I configure DC++ to use UPnP ?.

Comments | Share

# Ble

Sat
09
Jul 2005

Udało mi sie niedawno pozytywnie zakończyć sesję. Zdałem ostatni egzamin i teraz mam wreszcie wakacje. Poza tym miałem mały upgrade sprzętu i związaną z tym reinstalację systemu.

Jestem od tego wszystkiego bardzo zakręcony, ale mam nadzieję, że uda mi się szybko dojść do siebie i wrócić do kodu...

Comments | Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020