October 2006

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Tribal Mixes

Fri
27
Oct 2006

Wszystkim którzy lubią podobne klimaty muzyczne jak ja polecam moje nowe znalezisko - serwis www.tribalmixes.com. Jest to tracker BitTorrenta, w którym co prawda trzeba się rejestrować i liczone jest Ratio, ale w zamian można szybko ściągać najnowsze ASOT-y (A State of Trance) Armina van Buurena, GDBJ-y (Global DJ Broadcast) Markusa Schulza i inne sety tudzież nagrania z koncerów. Zakaz wrzucania tam zwykłych kawałków oraz albumów i innych pirackich MP3 ma zapewnić serwisowi długie życie.

Comments | #music Share

# Wiki

Sun
22
Oct 2006

Jako że zajmowałem się ostatnio tym tematem, chciałbym i Was nim zainteresować. Każdy zna Wikipedię - największą internetową encyklopedię. Jednak Wiki to coś więcej, niż Wikipedia. MediaWiki to darmowy skrypt (zresztą niejedyny), który każdy może zainstalować na swojej stronie. Wymaga tylko PHP 5 i MySQL.

Comments | #web #webdev Share

# MMO Wiki by gemGreg

Sun
22
Oct 2006

gemGreg założył na swojej stronie MMO Wiki - Wiki na temat gier MMORPG. W jego imieniu zapraszam do odwiedzania, a także do dopisywania swoich "3gr". Zapraszam też na jego główną, otwartą niedawno stronę domową.

Comments | #games Share

# Windows Update Catalog

Sun
15
Oct 2006

Zawsze nurtował mnie następujący problem: Mamy komputer z dostępem do Internetu i legalnym Windowsem. Jak pobrać poprawki z Windows Update, żeby można je było zainstalować na innym komputerze, który nie ma dostępu do Sieci czy z innej przyczyny nie może tego zrobić normalnie ;) na przykład żeby nie pobierać tego samego dwa razy?

Od wczoraj znam rozwiązanie. Trzeba wejść przez Internet Explorer na stronę Windows Update Catalog. Tam można wybrać sobie dowolne poprawki do dowolnej wersji systemu, dodać je do swojego "koszyka" i hurtem ściągnąć, a potem przenieść na inny komputer. Jedyną wadą jest konieczność ręcznego uruchamiania tych kilkudzięciu czy stu EXE-ków. Trzeba się też liczyć z tym, że z powodu zablokowanego popupa pierwsza próba się nie powiedzie i całe klikanie pójdzie na marne.

Comments | #windows #web Share

# Książki Meyersa

Sun
15
Oct 2006

Skończyłem właśnie lekturę ostatniej spośród trzech dzieł Scotta Meyersa:

  1. C++. 50 efektywnych sposobów na udoskonalenie Twoich programów (ang. Effective C++)
  2. STL w praktyce. 50 sposobów efektywnego wykorzystania. (ang. Effective STL)
  3. Język C++ bardziej efektywny (ang. More Effective C++)

To doprawdy niezwykłe książki. Każda z nich jest zbiorem kilkudziesięciu krótkich, niezależnych porad, sztuczek i technik dotyczących różnych szczegółów języka i jego biblioteki standardowej. Z pewnością nie są przeznaczone dla początkujących - do ich lektury język trzeba już znać i to całkiem nieźle. Zaawansowanym jednak posłużą jako nieoceniona pomoc w nabywaniu wprawy i wypracowaniu dobrych praktyk.

We wstępie do Effective C++ Meyers cytuje Petroniusza:

Mądrość i piękno bardzo rzadko idą w parze.

Ten cytat, niestety, jak ulał pasuje do języka C++ i sposobu myślenia, jaki reprezentują jego twórcy (jak również twórcy biblioteki Boost i im podobni). Mając wciąż w pamięci język C# i bibliotekę standardową .NET, którymi posługiwałem się przez ostatnie 3 miesiące, gdzieś w środku czuję, że jednak to nie tak powinno być...

Comments | #c++ #literature Share

# Wskaźniki na metody w C++

Sun
15
Oct 2006

Istnieje coś takiego, jak wskaźnik na metodę (inaczej delegat - delegate, zdarzenie - event, sygnał - signal czy jak kto tam nazwie). Chodzi o wskaźnik na dowolną metodę konkretnego obiektu dowolnej klasy, która ma zgodny nagłówek. Mechanizm ten przydatny jest szczególnie podczas pisania systemu GUI. Posiada go każdy nowoczesny język programowania, jak Delphi czy C#. Każdy z wyjątkiem C++. Jak sobie z tym poradzić?

Różni ludzie różnie kombinują. Pojawia się tutaj wiele zagadnień, np. pytanie czy można zapewnić wygodną składnię bez użycia makr albo elastyczność bez użycia rzutowania typów. Jedni w ogóle omiają problem robiąc to prymitywnie, np. łańcuszkiem if-else albo wielkim switchem. Inni wymyślają własne implementacje, a jeszcze inni korzystają z gotowych. Tych gotowych jest wiele i są bardzo różnorodne. Niektóre z nich to mechanizm wbudowany w bibliotekę Qt czy wxWidgets, a z niezależnych modułów - sigslot.

Ja jakiś czas temu wypatrzyłem bibliotekę FastDelegate dołączoną do artykułu na The Code Project i właśnie ją polecam. Jest szybka, elastyczna, przenośna, wygodna i ogólnie elegancka. Napisałem do niej krótką dokumentację, żeby można było zacząć jej używać bez czytania całego artykułu.

Comments | #c++ Share

# Hans Thomas Reiser aresztowany

Fri
13
Oct 2006

Jak podaje CHIP Newsroom, rozwój linuksowego systemu plików ReiserFS stanął pod znakiem zapytania po tym, jak jego autor - Hans Thomas Reiser - został aresztowany pod zarzutem zamordowania własnej żony.

Dobrze, że o takich rzeczach piszą tylko serwisy branżowe, a nie media popularne, bo wyszłoby im zapewne, że już nie tylko granie, ale i programowanie robi z ludzi psychopatów. A może jednak coś w tym jest?...

Comments | #psychiatry Share

# Google Code Search

Wed
11
Oct 2006

Tego jeszcze nie było. Google kataloguje teraz dostępne w Sieci kody źródłowe, nawet te spakowane do archiwów. Wyszukiwarka nazywa się Google Code Search. Tutaj jest o tym krótki artykuł.

Przy okazji dowiedziałem się, że kod mojego interpretera SADOL-a włączyli do EgoBot - bota IRC-owego interpretującego różne języki ezoteryczne na esolangs.org :)

Comments | #web Share

# Polibuda Rulez

Tue
10
Oct 2006

Pewien wykładowca na jednym z dzisiejszych wykładów opowiedział nam kawał:

Przychodzi facet do sklepu i mówi:
- Chciałbym taką maszynę, która potrafi rozwiązać każdy problem.
- Polecam maszynę Turinga.

W końcu dowiedziono, że każdy algorytm da się przełożyć na tą maszynę :) Inny wykładowca, również dzisiaj na wykładzie i to już całkiem serio stwierdził, że:

Matematyka to fajna rzecz lecz tylko wtedy, kiedy wiadomo o co chodzi naprawdę.

I jak tu nie lubić tej uczelni :D

Comments | #studies #humor Share

# Nowa galeria

Sat
07
Oct 2006

Napisałem sobie wreszcie porządną galerię. Do jej edycji służy teraz specjalny program w C#:

Gallery Editor

Efekt można zobaczyć w odnowionym dziale Galeria oraz w zupełnie nowym dziale Download.

Comments | #productions #gallery Share

# HTML Burdel

Thu
05
Oct 2006

Jak wycentrować tabelę? To zależy od przeglądarki! W FireFoksie zadziała takie coś:

<table align="center">...</table>

Dla Internet Explorera opracowałem taką sztuczkę:

<div style="text-align:center"><table>...</table></div>

Burdel na kółkach... :)

Comments | #webdev Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019