November 2006

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# System cząstek

Thu
30
Nov 2006

Właśnie skończyłem pisać system cząstek i tym oto sposobem uznaję silnik graficzny do Return to Black Forest za ukończony. Oto mały screen:

Comments | #rendering #gallery #engine #productions Share

# Urodziny Spaxa

Wed
29
Nov 2006

Dzisiaj kolega Spax ma urodziny. Z tej okazji oficjalnie składam mu najlepsze życzenia. Życzę, żeby jak najszybciej udało ci się zrealizować twój nowy plan :)

Z innej beczki: Znana jest już data czwartej edycji konferencji. Konferencja inżynierii gier komputerowych odbędzie się w dniach 23-25 marca 2007. Na razie wiadomo tylko tyle - na zgłoszenia uczestnictwa jest jeszcze za wcześniej.

Comments | #warsztat #igk Share

# Bitmap Font Generator

Sun
26
Nov 2006

Dzisiaj chciałem wam pozachwalać program zatytułowany Bitmap Font Generator. To adresowane do programistów gier narzędzie pod Windows autorstwa bardzo zdolnego programisty o pseudonimie AngelCode (autora m.in. języka skryptowego AngelScript) przeznaczone jest do generowania bitmap z poszczególnymi znakami wybranej czcionki, którą następnie można wykorzystać do renderowania tekstu z quadów w grze. Znaki są doskonale upakowane, a wygenerowanej bitmapie towarzyszy plik tekstowy opisujący dokładnie ich parametry, wraz z kerningiem. Efekt zobaczcie sami:

+ =

Comments | #tools #gui Share

# Szwankująca Neostrada

Sat
25
Nov 2006

Już od kilku tygodni jako (nie)szczęśliwy posiadacz Neostrady mam wieczorami problemy z transferem. Internet niby jest, ale przepustowości nie przekraczają tych z czasów kiedy łączyłem się jeszcze przez modem. W jedne dni bywa lepiej, w inne gorzej. Czasami strony WWW wręcz nie chcą się otwierać.

Kiedy zadzwoniłem do TP S.A., usłyszałem tylko, że reklamacji nie mogą przyjąć bo "przecież Internet jest" i żebym wyłączył "zaporę systemu Windows", bo nie mogą mnie spingować (nie zdołałem wytłumaczyć, że mam router sprzętowy).

Wreszcie wszystko się wyjaśniło. Sąsiad przysłał mi linka do artykułu (dzięki Rafał!), w którym czytamy m.in., że trwa przebudowa sieci i wkrótce się skończy. To dobra wiadomość!

Comments | #web Share

# Niebezpieczne Oprogramowanie

Mon
20
Nov 2006

Blender - rozbudowany edytor modeli i scen 3D, do tego darmowy (licencja GNU GPL) i wieloplatformowy. Sposób jego obsługi i pomysłowość jego twórców w tej kwestii porównać można chyba tylko do Vima, Emacsa i tym podobnych "wynalazków".

Ale jest w nim coś jeszcze lepszego. Jak udało nam się z gemGregiem zauważyć, program przy zamykaniu nie pyta czy zapisać zmiany czy bezpowrotnie je utracić. Przy każdym ręcznym zapisywaniu pyta za to, czy zastąpić istniejący plik. Po prostu LOL!

Czy idea wolnego oprogramowania i związane z nią używanie programu i zaglądanie w jego kod źródłowy przez tysiące ludzi, zgłaszanie przez nich błędów i poprawek dotyczy tylko dziur w bezpieczeństwie sieciowym, a tak podstawowych rzeczy jak interfejs programu i związane z nim bezpieczeństwo dokumentów już nie?

Comments | #gui Share

# Kademlia

Sun
19
Nov 2006

Myślę, że nie tylko pasjonatów algorytmiki czy programowania równoległego i rozproszonego, ale i zwykłych użytkowników może zainteresować - jako ciekawostka - czym jest Kademlia. Ten sprytny wynalazek to rozproszona tablica haszująca, która wykorzystywana jest m.in. w sieciach P2P do całkowicie zdecentralizowanego wyszukiwania źródeł i można ją spotkać pod postacią sieci Kad w eMule czy mechanizmu DHT w klientach BitTorrenta.

Comments | #algorithms Share

# Postępy w pisaniu

Sun
19
Nov 2006

Prace nad grą postępują. Pierwsze screeny:

Mimo tego obawiam się, czy zdążymy napisać wszystko na czas.

Comments | #gallery Share

# Mieszane uczucia

Sun
12
Nov 2006

- Co to są mieszane uczucia?
- Kiedy teściowa spada w przepaść w twoim nowym samochodzie.

Ja mam właśnie teraz takie mieszane uczucia. Piszemy z kolegami grę RPG, w 3D i w ogóle, ale ta gra musi być w OpenGL-u i pod Linuksa. Idzie nawet nieźle. Wczoraj wczytałem teksturę TGA i model 3DS, dzisiaj będę rysował teren.

Comments | #studies Share

# SKL1Engine - Techdemo

Wed
08
Nov 2006

Mój kolega Skalniak opublikował dzisiaj filmik z techdema swojego silnika SKL1Engine prezentujący dynamiczne oświetlenie per-pixel. Zachęcam do pobierania: techdemo_perpixel.avi (16.7 MB).

Comments | #warsztat Share

# Top 100 DJs 2006

Fri
03
Nov 2006

Magazyn DJmag.com opublikował wyniki tegorocznego głosowania na najlepszego DJ-a. Pierwsza trójka to:

  1. Paul van Dyk
  2. Armin van Buuren
  3. Tiesto

Całe wyniki.

Comments | #music Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020