December 2006

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# DataGridView i PropertyGrid

Fri
29
Dec 2006

Jeśli programowałeś choć trochę w .NET-cie wiesz na pewno, jak wygląda Windows Forms. Nie wiem jednak, czy zwróciłeś uwagę na dwie niesamowicie potężne kontrolki - DataGridView i PropertyGrid. Ta pierwsza prezentuje dane tabelaryczne i pozwala je edytować. Można nadawać swoje formatowania kolumnom, wierszom i poszczególnym komórkom. Można też osadzać tam różne kontrolki i tworzyć własne typy komórek. Ta druga prezentuje listę różnego rodzaju właściwości obiektu i umożliwia ich zmienianie za pomocą edytorów stosownych do danego typu.

Możliwości, jakie zapewniają te kontrolki, ale także stojąca z pozoru po drugiej stronie barykady łatwość ich użycia (którą też zapewniono doskonale) sprawiają, że autorom tych kontrolek należy się naprawie wielkie uznanie. Szczególnie kiedy wie się, jak trudne jest ogólnie pisanie kontrolek interfejsu użytkownika.

Comments | #.net #gui Share

# Nowy Download, nowe PHP, nowe wszystko

Fri
29
Dec 2006

Choć może z zewnątrz zbytnio tego nie widać, przerobiłem i od nowa wgrałem na serwer prawie całą moją stronę. Używa teraz PHP5, a co najważniejsze - ma zupełnie nowy dział Download i jako swój podkatalog - Galeria.

Skrypt tego działu napisałem od nowa, już po raz trzeci. Mój super-wypasiony edytor galerii okazał się po prostu niewygodny w użyciu i tym oto sposobem dużo pracy poszło na marne. Cóż... Inżynieria oprogramowania słusznie uczy, że im wcześniej na etapie projektowania popełniony błąd, tym gorsze konsekwencje. Teraz mogę po prostu wgrywać pliki na serwer i od razu stają się widoczne. Dodatkowe metainformacje (jak opisy i kolejność) umieszam w prostych plikach indeksów w każdym katalogu.

W nowym dziale Download zebrałem wszystkie pliki jakie można pobrać z mojej strony, od różnych drobiazgów i materiałów dotyczących studiów, poprzez galerię zdjęć i screenów aż po pliki związane z moimi produkcjami. Jeśli komuś szczególnie się nudzi, zapraszam do przeglądania :)

Comments | #homepage Share

# -60% DP

Tue
26
Dec 2006

-60% DP

Ten znaczek w rogu ekranu towarzyszy mi ostatnio bardzo często i jego jedyną zaletą jest ta uspokajająca świadomość, że gorzej już być nie może. Kto grał w GuildWars, ten wie o co chodzi :)

Jeśli natomiast ktoś chce dołączyć do ekipy grającej w StarCraft Brood War (patch 1.14), Warraft III The Frozen Throne (patch 1.20e), AoE2 czy jeszcze coś innego, to zapraszamy na kanał #warsztat.

Comments | #games Share

# Virtual Terrain Project

Thu
21
Dec 2006

Virtual Terrain Project (www.vterrain.org) - strona dla której nareszcie znalazłem czas by dokładniej się jej przyjrzeć - to nie tylko konkretny projekt ale przede wszystkim potężne linkowisko do zasobów w Sieci na temat renderowania terenu i rzeczy pokrewnych (jak m.in. rośliny, niebo, woda). Zawiera odnośniki do różnych projektów, a także zrzutów ekranu, artykułów naukowych i innych stron WWW. Dotyczy zarówno zastosowań wirtualnego terenu w geografii, turystyce itd., jak i w szeroko pojętej grafice 3D czasu rzeczywistego. Fascynująca sprawa... i tak obszerna, że możnaby na jej zgłębianie poświęcić całe życie.

Comments | #rendering #web Share

# Mój kurs Direct3D

Thu
21
Dec 2006

Już od dłuższego czasu można było znaleźć na mojej stronie informacje o tutorialu dotyczącym biblioteki Direct3D, który napisałem dla magazynu WARP. Jest to dość obszerny, 6-częściowy tekst, zorientowany głównie na naukę pisania dobrego frameworka aplikacji D3D oraz grafiki w zakresie potrzebnym do programowania z jego użyciem gier 2D. Jednak tym którzy chcą kodzić grafikę 3D też może się przydać jako pewien wstęp do tematu, opisujący te początkowe kwestie nieco chyba dokładniej niż najlepszy IMHO dostępny w polskiej Sieci tekst na ten temat (z którego sam się uczyłem) - tutorial Robala.

Wspominam o tym teraz, bo tak się składa, że w dziale Download na stronie magazynu można znaleźć dostępne za darmo do pobrania wszystkie numery, w których ukazały się poszczególne części mojego tekstu. Zachęcam do przejrzenia.

Comments | #directx #rendering #productions Share

# Pomysł na nowy dział - recenzje książek

Thu
21
Dec 2006

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pomysł, żeby podzielić się swoimi opiniami na temat książek informatycznych, które przeczytałem. Byłoby tego całkiem sporo. Ponieważ opisy miałyby postać subiektywnych recenzji, nie widzę tego inaczej niż jako nowy dział na moją stronę domową. Co o tym sądzicie?

Comments | #homepage #ideas Share

# Kodem do góry

Wed
20
Dec 2006

Naprawdę chciałbym, żeby poprzednia notka została na samej górze na dłużej, ale nie mogę nie napisać o nowym znalezisku. Chodzi o blog Kodem do góry. Jego autorem jest Adam Bienias - zawodowy, polski programista gier. Nie niestety ma na swojej stronie zbyt wielu notek, ale i tak jest to zjawisko unikatowe chyba w całej polskiej Sieci.

Comments | #web Share

# The Final Quest - GUI TechDemo

Wed
20
Dec 2006

Screen z The Final Quest GUI TechDemo

Skończyłem pisać coś, co chyba nadaje się już do pokazania. Jest to GUI TechDemo do mojego projektu The Final Quest. Prezentuje możliwości rysowania grafiki 2D i kontrolek interfejsu użytkownika. Wymaga Windows i DirectX 9.0c.

Kto nigdy nie pisał własnego systemu GUI, ten nie wie, jakie to trudne. Najtrudniejsza okazała się kontrolka EDIT, ale chyba udało się ją zrobić na tyle dobrze, że jest wygodna i intuicyjna. Za MEMO czy TREEVIEW nawet się nie brałem :)

Comments | #gui #productions Share

# Ayufan i jego strona domowa

Wed
20
Dec 2006

Mój kolega ayufan odświeżył swoją stronę domową. Zachęcam do zapoznania się z jego niesamowitą twórczością.

Ponieważ ma dzisiaj urodziny, składam mu przy okazji najlepsze życzenia życząc tego samego co spaxowi :)

Comments | #warsztat #web Share

# Filozofia życia

Wed
20
Dec 2006

Zawsze miałem z tym problemy. Myślenie o takich trudnych sprawach nie jest łatwe, szczególnie że nie wiadomo czy wymyślone raz rozwiązanie sprawdzi się w przyszłości. Chodzi o czas życia... obiektów - kiedy je tworzyć, kiedy zwalniać z pamięci, kto i kiedy ma to robić, który obiekt ma być właścicielem innego, który ma być dla którego dostępny i czy aby na pewno dany obiekt będzie już/jeszcze istniał w danej chwili.

Wynalazki takie jak inteligentne wskaźniki ze zliczaniem referencji, singletony czy nawet języki z garbage collectorem pomagają w tym trochę, albo nie rozwiązują do końca problemu. Wygląda na to, że problem nigdy nie zniknie dopóki programowanie będzie wyglądało tak jak wygląda dziś (według paradygmatu imperatywnego). A może to ja robię coś źle? Na przykład... za dużo filozofuję?

Comments | #philosophy Share

# Ciekawe pytanie

Sat
09
Dec 2006

Kto powiedział, że na forum Warsztatu nie ma ciekawych pytań? Zobaczcie choćby topic Krystiana D. zatytułowany Drzewka i billboardy. Opisuje problem, na który sam nigdy bym nie wpadł, chyba że napotkałbym go w swoim kodzie. Rozwiązanie też się znalazło :)

Comments | #warsztat #rendering Share

# Ribbon i spółka

Sat
09
Dec 2006

Office 2007

Już od dawna intrygował mnie nowy interfejs użytkownika Office 2007 - ładny, niezwykle wygodny i intuicyjny. Do dalszego zainteresowania tym tematem skłonił mnie ostatnio kolega PrzemoS. Oto, co się okazało:

Otóż producent postanowił udostępnić ten wynalazek za darmo wszystkim zainteresowanym. Do pobrania jest liczący ponad 120 stron dokument. Wystarczy się zarejestrować na stronie WWW. Niestety nie ma żadnego kodu czy biblioteki zapewniającej kontrolki tego GUI - jest sam opis. Można go stosować w dowolnych produkcjach, także Open Source. Wyjątkiem są programy bezpośrednio konkurujące ze składnikami pakietu Office. Poza tym trzeba się dokładnie stosować do tej specyfikacji.

Ciekawi mnie tylko, w jaki sposób firma zastrzegła sobie możliwość wykorzystania przez innych czegoś takiego jak wygląd i zachowanie interfejsu użytkownika? Czyżby sobie to opatentowali? Może więc jednak doczekamy się OpenOffice 2007 z nowym interfejsem i zastrzeżeniem, że nie wolno używać go w USA, tak jak dziś Amerykanie mają problemy z PuTTY czy odtwarzaniem MP3 w Linuksie? :)

Do poczytania:

Comments | #gui Share

# Zlango

Fri
01
Dec 2006

Przyszłość należy do pisma obrazkowego! Inicjatywa Zlango to sposób komunikacji przez telefon komórkowy bez żmudnego wpisywania tekstu - za pomocą wybieranych spośród zbioru ok. 200 obrazków. W ciągu kilku miesięcy pojawić się ma także w Polsce.

Comments | #web #gui #humor #mobile Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020