February 2006

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Nowa domena

Sat
25
Feb 2006

Od dzisiaj mam swoją domenę. Podziękowania za nią należą się Goliatusowi z serwisu ogłoszeniowego Polzone.

Tak więc od teraz, już mam nadzieję na długo, mój adres WWW to http://regedit.gamedev.pl/, a e-mail regedit@regedit.gamedev.pl.

Comments | #homepage Share

# Wzorce projektowe

Sun
19
Feb 2006

Skończyłem wczoraj czytanie książki Wzorce projektowe i powiem szczerze, że mam mieszane uczucia. Z jednej strony Banda Czworga dokonała rewolucyjnego odkrycia, skatalogowała pewne koncepcje na zupełnie nowym poziomie abstrakcji. Z drugiej strony to nic nadzwyczajnego - ot pewne układy klas i obiektów, których i tak każdy z nas używa. Z jednej strony pokazują, jak najlepiej wykorzystać hermetyzację, polimorfizm i wszelkie zalety obiektowości, z drugiej nakłaniają żeby wszędzie gdzie tylko się da wszystko rozbijać na drobne klasy, stosować dziedziczenie i metody wirtualne. Z jednej strony dzięki nim można pisać kod lepiej zorganizowany, łatwiejszy w modyfikacji i ponownym użyciu, ale z drugiej pisanie wszystkiego jak najbardziej ogólnie i uniwersalnie to jeden z najlepszych sposób żeby nigdy nie skończyć swojego programu :)

Tak czy owak, na pewnym etapie programowania warto poznać tą dziedzinę. Ale uwaga - książkę czyta się dość ciężko i jej zrozumienie wymaga już znajomości nie tylko języka programowania, ale i programowania obiektowego (w sensie nie tylko składniowym, ale i "ideologicznym").

BTW: Mam do sprzedania trzy książki. Może ktoś się skusi? :)

Comments | #software engineering Share

# The Power of Find and Replace :)

Fri
17
Feb 2006

W czasie prac nad stroną przekonałem się, nie pierwszy zresztą i pewnie nie ostatni raz, jak wielki power daje funkcja "Znajdź i zastąp" z użyciem wyrażeń regularnych. Znacie wyrażenia regularne? Jeśli nie, to naprawdę warto poznać. Każdy dobry edytor tekstu (jak mój ulubiony jEdit) posiada taką możliwość.

Na przykład miałem w artykule linki w postaci <a name="nazwa"><h1>Tytuł</h1></a>, a chciałem mieć w postaci <a name="nazwa"></a><h1>Tytuł 1</h1>. Wystarczyło zamienić ^<a name="(.+?)"><(h\d)>(.+?)</h\d></a>$ na <a name="$1"></a><$2>$3</$2> i gotowe :D

Comments | #tools Share

# Nowa strona!

Thu
16
Feb 2006

Już od dłuższego czasu panowała dziwna sytuacja. Swoje produkcje publikowałem na stronie ProgrameX i wszystko musiałem dodawać dwa razy (również na tej stronie), a z drugiej strony tutaj było wiele rzeczy które nijak nie pasowały do strony domowej (np. mechanizm kont i logowania). Teraz wykorzystując okazję, że skończyło mi się konto na risp.pl i zbieg wielu innych okoliczności, postanowiłem to wszystko uporządkować.

Dlatego dobiegające właśnie końca ferie zimowe spędziłem na robieniu tych oto stron:

Wiem, że robiąc to narażam się wielu różnym osobom, ale trudno - stało się. Nowa firma hostingowa, nowa strona... Oby teraz było lepiej niż wcześniej :)

Comments | #homepage Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020