April 2006

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# WARP dostępny online

Thu
27
Apr 2006

WARP to magazyn elektroniczny o programowaniu gier i grafice. Chociaż nie jest na papierze, nie jest też dostępny za darmo do pobrania w Sieci. Ukazuje się na płytach dołączanych do magazynu PC World Komputer.

Przynajmniej nie był do niedawna. Teraz z jego nowej strony możesz pobrać 10 numerów starego WARP-a oraz 3 pierwsze numery nowego WARP 2.0 Digital, a w trzecim znajdziesz pierwszą część tutoriala Direct3D, którego jestem autorem.

Comments | #rendering #literature #web Share

# Darwinia

Tue
25
Apr 2006

Warto zapoznać się z grą Darwinia. To RTS, w którym nietypowe i niesamowite jest wszystko - od fabuły poprzez grafikę i dźwięki aż po sterowanie. Aż dziw, że to komercyjna, płatna produkcja, a nie jakiś projekt eksperymentalny.

Darwinia

Comments | #games Share

# Cool ;)

Mon
24
Apr 2006

Heh. Wyszło na to, że wygrałem to Compo (oznaczone jako 2006-04-23). Trochę lipa, bo liczyłem na Krzyśka K. (w końcu pokazał w swojej pracy swój silnik), który ostatecznie zajął drugie miejsce, ale dzięki wszystkim, którzy na mnie głosowali.

Dowiedziałem się też dziś patrząc na agendę, że przyjęto mój referat "XNL2 jako prosty i uniwersalny tekstowy język opisu" na konferencję IGK 2006.

Niby same sukcesy, a jednak mam taki dół...

Comments | #warsztat Share

# Crazy Duck gotowe

Sun
23
Apr 2006

Compo się skończyło i tym samym opublikowałem również swoją pracę konkursową do pobrania osobno jako swoją produkcję - Crazy Duck. Nie zdążyłem zrobić wszystkiego, co było w planach, ale jakoś poskładałem to tak, że wyszła kompletna gra, w którą da się zagrać i przejść wszystkie 6 poziomów skacząc, zbierając jajka, walcząc i strzelając :)

Comments | #productions Share

# Crazy Duck

Tue
18
Apr 2006

Po ponadrocznej przerwie postanowiłem wziąć sobie udział w konkursie Compo (właśnie trwa edycja świąteczna). Jest tylko mały problem - nie zdążyłem jeszcze dokończyć (ani nawet dobrze zacząć) swoich uniwersalnych bibliotek i modułów, dlatego wszystko musiałem zaczynać od początku - łącznie z tworzeniem pustego okna, które napisałem w piątek. Potem zrobiłem prosty moduł graficzny i napisałem edytor modeli i teraz pracuję nad tym, żeby coś dało się już robić. Obecnie wygląda to tak:

Edytor Gra

I lepiej już wyglądać nie będzie. To jest wszystko zaplanowane - swoisty klimat, sterowanie itd. Jednak wbrew niepoważnemu wyglądowi, podczs pisania tej gry pojawia się wiele poważnych problemów, np. matematyczno-geometrycznych. Premiera w niedzielę o 20:00.

Comments | #productions Share

# Mój nowy program - LineCounter

Thu
13
Apr 2006

Napisałem dzisiaj nowy program - LineCounter. W końcu zmobilizowałem się do tego, bo zawsze brakowało mi narzędzia do zliczania linii w plikach z kodem źródłowym programu. Wyszło coś małego, konsolowego, przenośnego, może niezbyt intuicyjnego czy wypasionego, ale z możliwościami wystarczającymi, jak sądzę, do większości zastosowań. Może wam też się przyda?

Comments | #productions #tools Share

# Taaaaka fiza :)

Wed
12
Apr 2006

cellfactor2_hd.zip to filmik, który warto ściągnąć. To spakowany ZIP-em DivX, zajmuje 115 MB, trwa 3 min 53 s i prezentuje grę CellFactor jako przykład możliwości, jakie da karta akcelerująca fizykę PhysX firmy Ageia. Naprawdę niezłe.

Comments | #games #web Share

# Warsztat 2B gotowy!

Sun
09
Apr 2006

Warsztat 2B. Kolejny projekt na moim koncie, który mogę nazwać ukończonym. Chociaż w przypadku dynamicznego serwisu WWW trudno używać tego określenia. Tak czy siak, wszystko poszło zgodnie z planem.

  1. Projektowanie
  2. Pisanie skryptów
  3. Wprowadzanie danych

W sumie zajęło to 12 tygodni. To oczywiście nie tylko moja zasługa. Pomogło przy tym wiele osób z Warsztatu, m.in. prophet, artpoz, nooga. Oby teraz udało się to dalej ciągnąć - jak najlepiej i jak namniejszym kosztem.

Ale nie chciałbym uchodzić teraz za webmastera, choć przy pisaniu tej strony dużo się nauczyłem. Wracam do kodu C++. Nareszcie...

Comments | #warsztat #webdev Share

# Oblivion

Fri
07
Apr 2006

Znacie Oblivion? To nowa gra cRPG, kolejna wersja The Elder Scrolls. Jest naprawdę wspaniała! Grafika (rośliny, niebo, woda, parallax mapping), fizyka (Havok), sztuczna inteligencja - to wszystko jest nie tylko na najwyższym poziomie, ale naprawdę nowatorskie. Poszukajcie sobie screenów - to naprawdę tak wygląda, a jak się animuje to nawet lepiej.

Inna fajna nowa gra to Battle for Middle-earth II. Grałem w demo i bardzo mi się spodobało. Nie myślałem, że gry RTS tak bardzo rozwinęły się od czasów Warcraft III :)

Comments | #games Share

# Windows Vista

Wed
05
Apr 2006

Od dzisiaj jestem szczęśliwym posiadaczem Windows Vista Ultimate Edition (a także smyczy, trzech nowych długopisów i trochę makulatury - wszystko dzięki Academic Developer Days :) Oto moje pierwsze wrażenia:

Czas instalacji: 40 minut. Na dysku C: zajął: 7 GB. System uruchamia się: 1 minutę. Po starcie zajmuje pamięci RAM: 415 MB. Wygląda, trzeba przyznać, bardzo fajnie. GUI ma zupełnie inne (kolorystyka, ale nie tylko), bardzo futurystyczne, trochę łopatologiczne. Zresztą, zobaczcie sami:

Windows Vista - screen 1 Windows Vista - screen 2

Jest tam Internet Explorer 7 (z zakładkami i w ogóle jakoś dziwnie podobny do Firefoksa) oraz DirectX 10. Poza tym nie zauważyłem większych zmian - ot, taki XP po tuningu (optycznym). Działa wolno, muli niesamowicie, na wszystko trzeba czekać. Gry nie działają (nawet te drobne), programy też szwankują. Ogólne wrażenie nie jest dobre :P

Comments | #windows Share

# WinDirStat

Tue
04
Apr 2006

Przeglądając dzisiaj w Empiku nowy numer CHIP Special "Hitware" (przegląd programów freeware) przypadkowo natknąłem się na bardzo ciekawy program, który przykuł moją uwagę dzięki niezwykłemu screenowi. Ten program to WinDirStat. Służy do pokazywania zajętości miejsca na dysku przez poszczególne pliki, katalogi i podkatalogi oraz przez pliki poszczególnych typów. Wyjątkowe jest w nim to, że zebrane informacje prezentuje jako tzw. mapa drzewa (ang. treemap). Zresztą, zobaczcie sami:

WinDirStat - screen

Swoją drogą, sama koncepcja mapy drzewa jest bardzo interesująca i warto się z nią zapoznać. Co ciekawe, powstała właśnie w tym celu - żeby czytelnie prezentować, co zajmuje dużo miejsca na dysku.

Comments | #tools Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019