July 2006

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Zmagania z OGRE

Mon
31
Jul 2006

Postanowiłem opanować używanie jakiegoś gotowego silnika 3D. Mniejsza o motywy tej decyzji. Wybór padł na OGRE. Wbrew pozorom nie jest to banalnie proste. Pierwsze efekty już widać - nareszcie mam wyobrażenie, jak można uogólnić "te sprawy" do uniwersalnego i niezależnego API.

Z drugiej strony odnoszę wrażenie, że nie jest to jakiś cud techniki. Nie ma tam nic, czego nie dałoby się samemu napisać. Jestem też trochę zawiedziony niskim poziomem abstrakcji, jaki oferuje. Nie chodzi mi o to, że jest to wyłącznie silnik graficzny - to akurat jest OK. Raczej o rzeczy takie jak budowa materiałów.

Poza tym inicjalizacja tego wszystkiego to prawdziwy koszmar, raportowanie błędów jest do bani, tutoriale mają błędy, a całość ma wiele zależności i wymaga wielu plików. Ogólnie sprawia wrażenie skleconego "na kolanie", byle jak. W pewnym momencie chciałem nawet przejść na Irrlicht, ale po przejrzeniu opinii w Sieci nadal wierzę, że Ogre jest najlepszy i nie poddam się tak łatwo...

Comments | #engine Share

# Visual AssistX

Sat
29
Jul 2006

Kolejne ciekawe znalezisko, tym razem od kolegów z Redmond: Visual AssistX. To wypasiony (i niestety drogi, za darmo jest tylko wersja testowa, która działa przez miesiąc) dodatek do Visual Studio, który wzbogaca go o naprawdę ciekawe funkcje (i zastępuje te już istniejące dużo lepiej zrealizowanymi) wspomagające pisanie kodu. Wśród nich są różne funkcje nawigacyjne, podpowiedzi (IntelliSense), ulepszone kolorowanie składni, a nawet sprawdzanie pisowni w komentarzach :)

Zainstalowałem i próbuję się przyzwyczaić, ale póki co bardziej mnie denerwuje niż pomaga. Cóż... Kwesia gustu. W każdym razie warto zapoznać się z możliwościami tego programu.

Comments | #tools #visual studio Share

# Gallery Update #3

Fri
28
Jul 2006

Kilka nowych fotek w różnych częściach Galerii.

Comments | #gallery Share

# Linux a sprawa spłuczki

Fri
28
Jul 2006

Kolejne znalezisko forumowe - Linux a sprawa spłuczki, czyli opowiadanie (na szczęście) science-fiction o tym, jak wyglądałby świat (a przynajmniej jego część zwana toaletą), gdyby wszędzie królował Linux :)

Comments | #humor #linux Share

# Next Gallery Update

Sun
23
Jul 2006

Do Galerii wrzuciłem zrobione dzisiaj 160 MB nowych fotek.

Comments | #gallery Share

# Portals Redefined

Sat
22
Jul 2006

  1. Portal Demonstration Video
  2. The 2005 Game Developers Conference - ostatnia pozycja > darmowa rejestracja, wpisujemy cokolwiek, emaila nie sprawdza > skaczemy do sekcji "The Room"

Takie oto filmiki zapodali ostatnio na forum chłopaki z Warsztatu. Nie chodzi jednak o technikę podziału przestrzeni. Zobaczcie sami, o co chodzi. A myślałem, że odkąd grafika stała się dzięki shaderom tak realistyczna i dynamiczna i odkąd zabawy z fizyką, w tym z grawitacją stały się standardem, nic nowego już nie da się wymyślić ;)

Comments | #games Share

# FX Composer

Sat
22
Jul 2006

Znacie FX Composer? To darmowe IDE firmy nVidia przeznaczone do pisania, testowania i profilowania plików FX, a więc i shaderów w języku HLSL. Program ten jest z jednej strony prosty, z drugiej jednak w pełni funkcjonalny. Widać po nim, że jest młody i wciąż rozwijany. Myślę, że może się przydać do pisania shaderów albo przynajmniej do zabawy z nimi bez pisania kodu C++ czy innego wykonywanego na CPU :) Niestety, nie udało mi się otrzymać w nim prawidłowo wektorów tangent i binormal, żeby zrobić tangent space...

Comments | #rendering #tools Share

# Gallery Update

Wed
19
Jul 2006

Trochę nowych fotek w Galerii.

Comments | #gallery Share

# Rzutowanie typów w C++

Tue
18
Jul 2006

Tak się składa, że napisałem artykuł - taki, o którym myślałem już od dawna. Nazywa się Rzutowanie typów w C++ i traktuje dokładnie o tym, na co wskazuje jego tytuł. Zapraszam do lektury.

Comments | #c++ #productions Share

# Nomic

Mon
17
Jul 2006

Sam nie wiem jakim sposobem (chyba z nudów), ale trafiłem dzisiaj na opis pewnej ciekawej i nietypowej turowej gry, niekoniecznie komputerowej, w której ruch gracza polega na zaproponowaniu zmiany zasad gry, nad którą wszyscy gracze potem głosują. Nazywa się Nomic. Niestety nie znalazłem na jej temat niczego po polsku.

Comments | #games #web Share

# Laptop

Sun
16
Jul 2006

Jako że w pracy nie będę przecież siedział cały czas, a w domu też trzeba coś robić, zakupiłem sobie laptopa. Wygląda tak:

Mój laptop

Nie będę się może chwalił parametrami. Pochwale się za to łączem do Internetu. Otóż firma Comcast (telewizja kablowa) za niecałe $50 miesięcznie daje łącze o przepustowości do 6 Mb/s. Mogłem wziąć 8, ale nie bądźmy pazerni :)

Tym sposobem mam już wszystko, co potrzebne do życia :)

Comments | #hardware Share

# Galeria

Sun
16
Jul 2006

Pod koniec drugiego tygodnia mojego "internowania" (ang. internship) znalazłem w końcu czas i skodziłem galerię, a w niej umieściłem pierwsze fotki. Niektórzy nazwaliby ją pewnie prymitywną, ale ja chętniej dopisałbym do niej "JavaScript Free", "Flash Free" i "AJAX Free" :P

"Odkryłem" też bloga kolejnego kolegi z Polski - Szymona. Listę linków do stron kolegów będzie można znaleźć w moim dziale Linki.

Comments | #gallery Share

# Bardzo głębokie przemyślenia

Sat
15
Jul 2006

Zastanawiam się, jak to jest, że tylu moich znajomych, kimkolkwiek i skądkolwiek by nie byli, przestaje aktualizować swoje blogi czy strony domowe? Jak to jest, że ludzie zakładają strony, by dać na nich kilka notek albo poprowadzić je przez jakiś czas, a potem zostawić i porzucić?

Dziwi mnie też ostatnio coraz bardziej, czemu wiadomości na Onecie tak często cytują to, co piszą o naszym pięknym kraju (mam na myśli oczywiście Polskę) zagraniczne gazety? Czy inne portale też tak robią? Czy to naprawdę takie ważne? A może to jakiś kompleks?

Comments | #politics #philosophy #web Share

# Co za bzdura

Sat
15
Jul 2006

Zapoznałem się właśnie z wynalazkiem o nazwie SOAP. Zobaczcie sobie ten przykład. Tyle tekstu, żeby zapytać o cenę jabłka, a potem odpowiedzieć. To jeszcze będzie opakowane w nagłówki HTTP. A potem dziwić się, że wszystko tak wolno działa i tyle pamięci używa...

Comments | #webdev #humor Share

# Pierwsza wypłata

Fri
14
Jul 2006

Właśnie dostałem pierwszą wypłatę. Podatki zeżarły 36%. Idę dzisiaj na zakupy :D

Skoro już cieszę się, że przede mną weekend i nie będę musiał chodzić do roboty, to chyba znaczy, że wszystko wraca do normy. Oby tylko mój darmowy, bezprzewodowy ISP o wielce wymownej nazwie "linksys" nadal działał :)

Comments | #life #redmond Share

# Sortowanie ogórków...

Thu
13
Jul 2006

Właśnie "odkryłem" bloga kolegi Pawła i bardzo mi się spodobał, więc ja też nie mogę być gorszy i poczułem, że muszę coś tu napisać. Może nie umiem pisać aż tak fajnie, ale spróbuję :) Galeria będzie jak ją skodzę. Na razie czekam, aż założą mi porządnego neta w domu. W robocie praktycznie wszystko jest poblokowane, nijak nie da rady się z wami skontaktować - ani GG, ani IRC, ani nawet SSH. Ogólnie nie jest źle, ale będzie (mam nadzieję) lepiej.

Aha, zgadnijcie co robię. Tak jest - stronę WWW z bazą danych! Konkretnie, to na razie uczę się boskiego ASP.NET i SQL Server tudzież innych tym podobnych wynalazków. Nawet fajne toto...

Comments | #redmond #life Share

# Vista Rulez

Sat
08
Jul 2006

O pracy szczegółowo nie mogę pisać (na razie zresztą nie ma o czym), zdjęć jeszcze nie zrobiłem, a za krótko jestem tutaj żeby pisać jak żyje się w Ameryce. Zamiast tego, napiszę więc co nieco o Windows Vista, na którym przyszło mi tutaj pracować.

Otóż muszę przyznać, że ten system zaczyna mi się podobać. Pomijając kwestię wydajności (na moim sprzęcie z procesorem 3.2 GHz i 2 GB pamięci RAM działa nieźle), jego nowy interfejs użytkownika naprawdę zrobił na mnie duże wrażenie. Nie chodzi mi bynajmniej o te wszystkie graficzne bajery jak animacje, przezroczystości i zanikanie (swoją drogą, to wygląda prawie jak XGL - ale wiemy, że "prawie" robi dużą różnicę :) Chodzi o nowy interfejs standardowych elementów systemu i składników pakietu Office. Dziwnie umieszczone przyciski, jakieś różne panele, zakładki, tu się coś wysunie, tu coś zniknie, tu pojawi, a wszystko tak intuicyjne, że aż trudno w to uwierzyć. Oczywiście sam system operacyjny nic nie zmieni, dopóki inni producenci nie zaczną robić takiego GUI w swoich programach, ale według mnie to jest przyszłość graficznego interfejsu użytkownika!

EDIT: To o czym piszę trochę przypomina GUI Blendera, tylko że w drugą stronę - tam to wygląda tak że trzeba specjalnie się nauczyć i nagłówkować co gdzie jest, a tutaj wręcz przeciwnie.

Comments | #windows Share

# Wiesci z Redmond

Fri
07
Jul 2006

Pierwsze dni zawsze sa trudne i pelne wielu rzeczy do zrobienia dlatego nie mam czasu zeby sie rozpisac, ale pozdrawiam wszystkich z pieknego, zielonego Redmond!!! :D

Comments | #redmond Share

# Lecę do Redmond!

Mon
03
Jul 2006

Tak, to nie żart. Zostałem wytypowany przez uczelnię, przeszedłem wszystkie etapy eliminacji i jutro, jako jeden z 12 Polaków (inne źródła mówią o 10) lecę na 12-tygodniowe praktyki do głównej siedziby Microsoftu w Redmond, USA.

Mam nadzieję, że będę miał tam czas i warunki techniczne, by nadal być z wami, nie tylko duchem ale i całą swoją wirtualną osobą. Tymczasem życzcie mi szerokiej drogi i tyle samo startów co lądowań :)

Comments | #redmond Share

# Ostateczne Zadanie

Sat
01
Jul 2006

The Final Quest - taki tytuł nosi skromna prezentacja obecnego stanu rozwoju mojego silnika (albo renderera, albo frameworka), którą skończyłem i przygotowałem do opublikowania jako techdemo oraz jako filmik. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Comments | #engine #productions Share

# SVN

Sat
01
Jul 2006

Używać, czy nie używać systemu kontroli wersji - oto jest pytanie. Do pracy zespołowej trzeba, ale czy warto do własnych projektów? Zdania są podzielone. Ja postanowiłem posłuchać rady tych bardziej zaawansowanych, którzy twierdzą, że warto, zainstalowałem TortoiseSVN i zacząłem używać.

Uczucia mam mieszane. Z jednej strony jest to bardzo kłopotliwe (nie można nawet ot tak sobie utworzyć, usunąć czy przenieść pliku w projekcie) i tak naprawdę mało korzyści przynosi, ale z drugiej strony to duży komfort pisać bez obaw, że coś sobie skasuję, popsuję albo nadpiszę i już nie będę mógł do tego wrócić.

Tak czy owak, warto przekonać się co to jest SVN i jak działa.

Comments | #tools Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020