January 2007

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# MilkShape 3D

Wed
31
Jan 2007

Dzisiaj chciałem wam napisać o programie do modelowania MilkShape 3D. Wkurzony na Blendera (bynajmniej już nie z powodu "oryginalności" jego interfejsu, ale szwankujących funkcji eksportu) i nie chcąc piracić kolosów pokroju 3D Studio MAX postanowiłem poszukać czegoś innego i trafiłem na ten niewielki i prosty, ale do wielu zastosowań wystarczający shareware (wersja niezarejestrowana działa przez 31 dni).

Program jest przeznaczony typowo do tworzenia modeli 3D - nie posiada wysokiej jakości renderera ani niczego takiego. Imponuje za to liczbą wbudowanych eksporterów i importerów do różnych formatów plików. Można też pisać własne (w postaci zwykłych bibliotek DLL, a nie w języku Python jak w Blenderze :P). Już zaraz po uruchomieniu rzuca się w oczy prosty interfejs wyglądający jak narzędzia tworzone przez programistów na szybko i na własny użytek. Nie pierwsze wrażenie jest jednak najważniejsze. Choć faktycznie nie znajdziemy tu zaawansowanych funkcji takich jak unwrapowanie siatki na teksturze czy operacje logiczne na geometrii (CSG), to do dyspozycji mamy wszystkie funkcje potrzebne do modelowania, czyli tworzenie i edycję siatki, nakładanie tekstury, a także kości i animację szkieletową. Jest też kilka dodatkowych narzędzi takich, jak generator heightmapy terenu czy tekstu 3D.

Comments | #graphics #software #tools Share

# Neostrada od Netii?

Tue
30
Jan 2007

Wygląda na to, że jesteśmy właśnie świadkami sporych zmian w dostępnych w Polsce ofertach stałego dostępu do Internetu. Nie wnikając w genezę całego tego zamieszania myślę sobie, że może wartoby stać się też ich uczestnikiem?

Z tego co udało mi się dotychczas wy-Google-ać wynika, że w związku z jakąśtam zmianą w regulaminie abonent ma prawo wypowiedzieć umowę na Neostradę TP do 14 lutego 2007 i wtedy też (albo kiedy skończy mu się umowa w normalny sposób) może przejść na ofertę jednej z firm konkurencyjnych. Pośród nich najlepszą chyba (jeśli nie jedyną sensowną) ma Netia - oferta promocyjna, oferta zwykła. Łącza używają tej samej technologii ADSL, są nieco tańsze i nie mają limitu transferu.

Problem jest tylko taki, że cała ta sprawa jest bardzo świeża, rozwija się bardzo szybko i nie do końca można być pewnym, jak to wszystko sprawdzi się w praktyce. Do tego dochodzi czas, jaki musi upłynąć zanim Google skataloguje nowe tematy z forów. Najbardziej brakuje opinii od kogokolwiek, kto już skorzystałby z tych konkurenycjnych ofert, szczególnie w kwestii realnej szybkości i niezwodności takiego łącza. Może wiecie coś więcej na ten temat? Piszcie w komentarzach :)

Comments | #web #shopping Share

# RenderMonkey

Sun
28
Jan 2007

Znalazłem swoje wymarzone IDE do shaderów - to darmowy RenderMonkey firmy ATI. Nie jest idealny. Nie ma scene graph, macierz świata jest zawsze identycznościowa, edytor kodu (zwłaszcza Undo) trochę szwankuje, ale ogólnie jest bardzo wygodny i potężny. Udało mi się uzyskać tangent space, poznałem obsługę środowiska i przy okazji przypomniałem sobie podstawy HLSL.

Długo mógłbym się rozwodzić nad zaletami stosowania takiego narzędzia, jak i pięknem samego języka HLSL. Z RenderMonkey można bardzo wygodnie eksperymentować z shaderami i dużo efektów zakodzić bez odpalania swojego frameworka Direct3D w C++. Co do samego HLSL natomiast, to jego koncepcja wydaje się na pierwszy rzut oka oczywista. Po namyśle jednak można wyobrazić sobie, jak wyglądałby ten język gdyby projektowano go zgodnie ze sposobem myślenia rodem z Uniksa... Byłby wtedy pewnie podobny do Basha, Perla albo w ogóle niepodobny do niczego :) A tu - składnia wzorowana na C, żadnych udziwnień. Umiejętności optymalizacji kompilatorowi HLSL mógłby natomiast pozazdrościć nawet kompilator C++.

Korzystając z tego jak prosto i wygodnie mogę teraz wrzucać nowe dane do mojej galerii, zrobiłem kilka screenów i umieściłem w nowym katalogu - RenderMonkey.

Comments | #rendering #tools #software Share

# Tunel

Fri
19
Jan 2007

Screen z gry Tunel

Dzisiaj chciałem polecić wam małą grę zręcznościową we Flasu - Tunel. Chociaż prosta i niekoniecznie piękna, to jest niezwykle wciągająca i emocjonująca. Naprawdę ma w sobie "coś" :)

Comments | #games Share

# John Carmack o nowinkach

Wed
17
Jan 2007

CHIP Newsroom donosi o opinii Johna Carmacka - postaci której chyba nie trzeba przedstawiać, za to nie można ignorować - na temat nowości z branży. Najsłynniejszy programista gier nie jest entuzjastycznie nastawiony do nowego Windows Vista ani do związanego z nim DirectX 10. Chwali sobie API DirectX 9, mówi, że nie ma powodu, by spieszyć się z przesiadką, a obecny system wystarczy na jeszcze wiele lat. Nie jest też zwolennikiem procesorów wielordzeniowych z powodu trudności w ich programowaniu.

EDIT: Dłuższy wywiad: CES 2007: John Carmack And Todd Hollenshead Speak.

Choć sam aktualnie nie gram World of Warcraft (a -60% DP wciąż mnie męczy :) nie mogę nie wspomnieć o wydarzeniu, które odnotował nawet Teleexpress. Otóż wczoraj miała miejsce premiera dodatku do najpopularniejszego MMORPG-a na świecie - The Burning Crusade. Jak przystało na Blizzard, gra jest od razu do kupienia na całym świecie, także w Polsce.

Comments | #events #games #web Share

# Jakie IDE do shaderów?

Mon
15
Jan 2007

Dzisiejszy dzień sponsoruje pytanie, jakiego narzędzia warto używać do pisania shaderów i plików FX, żeby nie kompilować ich z wiersza poleceń. Aby się tego dowiedzieć, założyłem odpowiedni temat na forum i tam też zapraszam wszystkich którzy znają rozwiązanie albo tak jak ja chcą je przeczytać: Jakie IDE do shaderów i plików FX?.

BTW: Zobaczcie ten temat: 2D w OpenGL. Kolega dzisiaj minutę po północy zadał pytanie i już w niecałe 10 minut dostał odpowiedź. Nasze forum rządzi :)

Comments | #tools #rendering Share

# IDirect3DQuery9

Sun
14
Jan 2007

Dzisiaj tych wszystkich niekoniecznie początkujących którzy używają Direct3D chciałem zainteresować zapytaniami - queries. Są to zasoby tworzone metodą CreateQuery urządzenia D3D. Reprezentują zapytania zadawane do karty graficznej i wykonywane w sposób asynchroniczny. Wywołujemy takiemu zapytaniu Issue(D3DISSUE_BEGIN) (nie wszystkie tego wymagają), rysujemy coś, wywołujemy Issue(D3DISSUE_END), następne sprawdzamy wynik funkcji GetData i jeśli ten oznacza sukces, otrzymujemy natychcmiast dane zwrócone przez zapytanie.

Zapytania mogą być różnego rodzaju. Te ciekawsze to OCCLUSION pozwalające realizować to słynne sprzętowe Occlusion Query, czyli szybki test zasłaniania jednych obiektów przez inne. EVENT z kolei pozwala poczekać na zakończenie wszystkich wykonywanych w tle operacji graficznych, co rzekomo miałoby wyeliminować skakanie animacji dające o sobie znać w trybie okienkowym - mnie niestety nie pomogło.

Inne zapytania zwracają struktury pełne liczb z różnymi statystykami wewnętrznej pracy karty graficznej. Niestety większość z nich nie jest supported w moim systemie - widocznie albo GeForce 6600 GT to jest już złom a nie karta graficzna, albo trzebaby się przełączyć na DirectX-a w wersji Debug zamiast Retail (chociaż dokumentacja w SDK mówi że większość z nich działa w obydwu).

Więcej na ten temat możecie przeczytać w DirectX SDK, w rozdziale zatytułowanym Queries.

Comments | #rendering #directx Share

# Rozważania nad instalatorami

Sat
13
Jan 2007

Ilekroć instaluję jakiś program, zastanawiam się jak te instalatory są pisane, kto je pisze i jak one działają, że proces instalacji trwa tak długo, jest tak złożony i wymaga tylu różnych rzeczy tudzież pokazywania 10 razy paska postępu podążającego spokojnie ku wartości 100%, by znowu się wyzerować? Cóż takiego trudnego jest w wypakowaniu kilku, nawet kilkudziesięciu czy kilkuset plików, w zapisaniu jakiś danych do rejestru systemowego, utworzeniu skrótów w menu Start i ewentualnie sprawdzeniu, czy coś w systemie już istnieje i w jakiej jest wersji, że trwa to wielokrotnie dłużej niż gdyby użytkownik skopiował sobie te pliki ręcznie? Rozumiem gry, które muszą skopiować na dysk całe gigabajty danych z płyty CD, ale ileż czasu może instalować się kilkumegabajtowy program?

Jeszcze bardziej śmieszy mnie deinstalacja niektórych programów. Przecież usunięcie pliku to jest umłamek sekundy, a deinstalatory nierzadko potrzebują sporo czasu by pogmerać po dysku robiąc niewiadomo co, zanim w końcu łaskawie usuną swoje pliki, i tak pozostawiając na dysku i w rejestrze pełno śmieci.

Czy tak musi być? Czy też może programiści po prostu nie przywiązują wagi do instalacji i korzystają z gotowych kreatorów instalatorów, które ktoś kiedyś napisał niespecjalnie przejmując się szybkością, bo przyjęło się że instalacja musi wyglądać (i trwać) tak a nie inaczej? Pod tym względem godne uznania są gry firmy Blizzard, które choć na dysku zamują całe gigabajty, ich deinstalacja trwa około sekundy.

Comments | #philosophy #software #software engineering Share

# World of Warcraft - 8 milionów graczy

Fri
12
Jan 2007

Na kilka dni przed premierą dodatku The Burning Crusade firma Blizzard ogłosiła, że liczba *aktywnych* graczy w World of Warcraft wynosi już ponad 8 milionów!!! Źródło: WORLD OF WARCRAFT® SURPASSES 8 MILLION SUBSCRIBERS WORLDWIDE. Cóż, pozostaje tylko pogratulować. Ciekawe co zmieniło się w świecie Warcrafta przez ostatni rok...

Comments | #games Share

# cgd213.neoplus.adsl.tpnet.pl

Wed
10
Jan 2007

Jak wykazał prowadzony przeze mnie od kilku dni całodobowy monitoring łącza, Neostrada dokładnie co 24 godziny rozłącza celem zmiany IP przydzielając za każdym razem adres IP wyglądający jak 83.30.*.* oraz nazwę hosta *.neoplus.adsl.tpnet.pl.

Wartość merytoryczna takich badań jest wątpliwa, ale jako osobę nie znającą się zbytnio na sieciach intryguje mnie, po co zadawać sobie trud regularnego zmieniania tego adresu? Jedyną chyba jego zaletą jest lepsza anonimowość dla wszelkiego rodzaju internetowych przestępców :P

Comments | #web #networking Share

# Mój pierwszy raz

Tue
02
Jan 2007

Tux

Nareszcie zrobiłem to! Dotychczas tylko widziałem innych jak to robili, rozmawiali na ten temat, trochę też o tym czytałem. Sam jakoś nigdy nie miałem odwagi ani okazji. Teraz jednak powziąłem silne postanowienie i chociaż za pierwszym razem mi nie wyszło, to dzięki radom PrzemoS-a w końcu... samodzielnie skompilowałem jądro Linuksa :)

To duży wyczyn dla takiego linuksowego lamera jak ja, chociaż z drugiej strony przy mojej obecnej wiedzy nie okazał się szczególnie trudny. Tak czy owak, Linux jest zainstalowany i działa. Ale bez obaw. Nie zacznę tutaj pisać o nowościach ze świata Open Source czy sprawach bezpieczeństwa, zabawa swoim systemem operacyjnym nie zacznie mi wystarczać do szczęścia i już wkrótce wrócę do programowania.

Comments | #linux Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020