November 2007

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Visual Studio 2008 Express

Mon
26
Nov 2007

Przyglądałem się dzisiaj nowym wersjom narzędzi programistycznych Microsoftu. Konkretnie, ściągnąłem i zainstalowałem Visual C++ Express 2008 oraz Visual C# Express 2008. Patrząc na tabelkę, darmowym wersjom Express niewiele brakuje do pełnego Visual Studio i jeśli tylko nie potrzebujesz możliwości takich jak Mobile Development czy 64-bit Compiler Support, powinny wystarczyć.

Nowości jest dużo. Większość z nich to jednak sprawy związane z Internetem, stronami WWW i bazami danych, dlatego nie zagłębiałem się w to dalej. Pośród ciekawych rzeczy, nowe wersje języka C# 3.0 i platformy .NET 3.5 wprowadzają mechanizm LINQ (coś jakby zapytania SQL, które można zadawać w kodzie C# do dowolnej kolekcji obsługującej enumerację) oraz słowo kluczowe var, które powoduje automatyczne zgadnięcie typu podczas kompilacji (C++ ma to mieć w standardzie planowanym na rok 2009). Jest też kilka technologii, którym będę się musiał przyjrzeć kiedyś bliżej - np. Windows Presentation Foundation czy DarkGDK.

Pośród nowości w Visual C++ nie zauważyłem niczego istotnego. Zaletą jest, że nowa wersja zawiera w sobie już wszystkie nagłówki i biblioteki Windows API, więc nie trzeba męczyć się z osobnym ściąganiem i instalowaniem Platform SDK. Na szczęście niczego też nie popsuli. Kompilowane pliki EXE wymagają wprawdzie nowej wersji plików DLL z biblioteką standardową typu MSVCP90.DLL, którego użytkownicy na swoich komputerach nie mają, ale tak jak dawniej wystarczy przestawić w opcjach projektu Runtime Library, żeby problem zniknął.

Do tego wszystkiego niezbędna jest dokumentacja, którą również sobie ściągnąłem i zainstalowałem (nie ma to jak szybka Neostrada :D). MSDN Library for Visual Studio 2008 dostępne jest za darmo. Zawiera oczywiście dokumentację nowych funkcji systemowych (Vista, nowa platforma .NET itd.), ale poza tym wygląda i działa jak dawniej.

Żeby powiedzieć coś więcej, musiałbym dłużej tych programów poużywać. Wstępnie odnoszę wrażenie, że nowe wersje rewolucji nie robią, ale są OK. Przesiadka nie jest niezbędna. Ja bym się przesiadł, gdyby nie to, że jestem szczęśliwym posiadaczem pełnego Visual Studio 2005 Professional. W takiej sytuacji bez żalu zostaną przy wersji z sprzed dwóch lat.

Comments | #visual studio #c++ Share

# Infobot Gadu-Gadu

Sun
25
Nov 2007

Infobot to drobna, ale bardzo przydatna ciekawostka i aż dziw, że dopiero niedawno się o niej dowiedziałem. To darmowa, napisana przez dwóch studentów z Lublina usługa sieciowa oparta na Gadu-Gadu. Wystarczy dodać do listy kontaktów numer 3217426 i już można rozmawiać z botem. Nie jest on co prawda szczególnie inteligentny (chociaż potrafi się przywitać i pożegnać), ale oferuje kilka przydatnych poleceń takich jak na przykład:

Comments | #web Share

# Quady zwrócone w stronę kamery

Fri
23
Nov 2007

Berg zadał wczoraj na forum pytanie o to, jak napisać w DirectX quady zwrócone zawsze w stronę kamery w celu zrobienia efektu cząsteczkowego (particle system). Naszła mnie ochota, żeby w odpowiedzi opisać to dokładnie i tak powstała długa wiadomość, która może się komuś przydać. Dlatego postanowiłem tutaj również ją zareklamować :) Odp: Quady zwrócone w stronę kamery

Comments | #rendering #math #algorithms Share

# 2007 NVIDIA Developer Survey

Thu
22
Nov 2007

Firma nVidia przeprowadza wielką ankietę pośród programistów - 2007 NVIDIA Developer Survey. Pytań jest dużo, ale są bardzo ciekawe. Ponadto do wygrania są 3 karty GeForce 8 i 10 książek GPU Gems 3. Szansa na ich wygranie nie jest duża, jeśli wziąć pod uwagę, że to akcja ogólnoświatowa, ale myślę że mimo tego warto poddać tej ważnej korporacji swoje sugestie na temat ich narzędzi i kierunków rozwoju.

Comments | #events #web Share

# The Final Quest - Final Demo 1.1

Tue
20
Nov 2007

Dzień po premierze czas na poprawki. Jeśli ktoś miał problemy techniczne albo jeszcze nie ściągał aplikacji dema, może teraz ściągnąć wersję 1.1. Poprawiłem w niej 5 błędów oraz opisałem dwa kolejne, których nie poprawiłem :) Więcej informacji w dołączonym pliku ReadMe.

Pobierz: TFQ_Final_Demo_1-1.rar (5.18 MB)

Comments | #productions #rendering #engine Share

# The Final Quest - silnik skończony

Tue
20
Nov 2007

Jasne, że zawsze można coś dopisać i poprawić. Jednak warto powiedzieć sobie w pewnej chwili: Jest już OK, wszystkie zadania z listy TODO wykonane, projekt skończony. Wobec tego zapraszam na nową stronę mojego silnika The Final Quest.

Szczególnie interesujące jest oczywiście Final Demo, które napisałem, by zaprezentować możliwości silnika. Można je:

Comments | #rendering #productions #engine Share

# Alpha Testing kontra Shadow Mapping

Sun
18
Nov 2007

Alpha Testing to funkcja przydatna tam, gdzie skomplikowany kształt obiektu określają przezroczyste miejsca na teksturze zamiast układu geometrii - np. do rysowania drzew, trawy itp. Problem w tym, że taki alfa-test trzeba też wykonać przy rysowaniu obiektu do Shadow Mapy, Shadow Mapa jest często w formacie zmiennoprzecinkowym (np. R32F), a przy renderowaniu do tekstur w formatach zmiennoprzecinkowych ustawienia takie jak alfa-blending i alfa-testing często nie działają.

Rozwiązaniem jest napisanie sobie alfa-testu samemu w Pixel Shaderze za pomocą instrukcji anulującej rysowanie piksela - texkill. W języku HLSL odpowiada jej funkcja clip. Przykładowy kod wygląda tak:

// Zadeklarowane jest: out float4 Out : COLOR0
// Wypełniam Out, łącznie z kanałem alfa
// Zakładam granicę alfa = 128, czyli 0.5
// Na końcu Pixel Shadera dodaję:
clip(Out.a - 0.5);

Jeszcze większy problem z obiektami używającymi alfa-testu mają ci, którzy realizują cienie za pomocą drugiej techniki - Shadow Volume. Z inicjatywy Skalniaka próbowaliśmy niedawno przedyskutować tą sprawę w tym wątku forum.

Comments | #rendering #directx Share

# Warsztatowe WCG

Fri
16
Nov 2007

TechR organizuje warsztatowy turniej StarCrafta pod nazwą Warsztat Cyber Games. Jest strona, jest rejestracja z e-mailem potwierdzającym, jest regulamin - tak więc podszedł do sprawy poważnie. Może warto wziąć udział? :)

Comments | #warsztat Share

# ColorShop 2.2

Tue
13
Nov 2007

ColorShop 2.2 autorstwa Xiona to nowa wersja programu do pobierania kolorów. Używam go i polecam wszystkim programującym grafikę, bo potrafi kilka przydanych rzeczy, m.in.:

Program ma przy tym bardzo wygodny interfejs. Nie załatwia wprawdzie wszystkich potrzeb na podręczne obliczenia i dotyczy tylko kolorów, dlatego mój pomysł na Kalkulator programisty gier nadal przydałoby się kiedyś zrealizować, ale konwersja między różnymi zapisami koloru oraz - co chyba tutaj najważniejsze - próbkowanie kolorów z ekranu to bardzo duże wsparcie podczas robienia niektórych rzeczy.


ColorShop 2.2

Comments | #warsztat #productions #tools #software #graphics Share

# Wiedźmin przejdzięty

Sat
10
Nov 2007

Przeszedłem Wiedźmina - Wiedźmin został... przejdzięty? Ech, trudny ten język polski :) W każdym razie grało się świetnie i nadal uważam, że gra jest rewelacyjna, chociaż wciąż tęsknię trochę do WoW-a :) Piękna grafika (szczególne wrażenie zrobiła na mnie sceneria epilogu), błyskotliwe teksty (szkoda że wraz ze zmianą władzy znaczenie wielu z nich zostanie zapomniane :) muzyka, fabuła i cała mechanika rozgrywki zasługują na uznanie. Ponadto gra chodzi płynnie nawet na mojej maszynie (poniżej konfiguracji zalecanej) i pracuje w miarę stabilnie (w czasie całej mojej gry wysypała się jakieś 3 czy 4 razy). Wkurzających drobiazgów jest niewiele. Pośród nich na wzmiankę zasługuje tylko długi czas ładowania lokacji, którego trzeba niestety doświadczać niemal co chwilę (w tym prawie połowa czasu to każdorazowe sprawdzanie oryginalności płyty w napędzie!).

Artykuł zatytułowany Wiedźmiński wywiad podaje kilka ciekawych informacji. Dowiadujemy się z niego, że w planach jest kolejny patch (oby wyrzucili w nim to sprawdzanie oryginalności płyty do osobnego wątku, żeby wykonywało się równolegle do prawdziwego wczytywania), a także wydanie wersji demo (na którą bardzo czekają wszyscy niepewni czy gra ruszy na ich sprzęcie, o ile nie zdążyli już tego sprawdzić na piracie) oraz... toolsetu!

Comments | #games Share

# Google Image Labeler

Fri
09
Nov 2007

Nie miałem ostatnio dostępu do Internetu. Dlatego dopiero teraz o tym piszę. gemGreg pokazał mi ostatnio Google Image Labeler. To bardzo nietypowa gra. Stworzona przez Google i rozgrywana przez WWW, polega na tagowaniu losowych obrazków z Internetu. Gracz zostaje losowo przydzielony do partnera, z którym ma wspólnie tagować obrazek. Przechodzą dalej, kiedy obydwaj wpiszą taki sam tag. Można się zalogować na konto Gmail, ale nie trzeba. Można zdobywać punkty i piąć się w rankingach. Proste? Genialne w swej prostocie. Ludzie mają zabawę, a Google ma potagowane obrazki :)

Comments | #web Share

# Sukces Wiedźmina

Mon
05
Nov 2007

Zastanawiałem się, czy Wiedźmin odniesie sukces za granicą. Miałem obawy, czy ludzie Zachodu zrozumieją polskie klimaty - obraz wsi, polskie narzekanie, polskie podejście do polityki i do życia, które gra przedstawia. Czy Amerykanie szalejący na punkcie strzelanek typu Halo 3 zechcą zagrać w rasowego RPG-a. Czy fanów RPG z kolei nie zrażą nowatorskie rozwiązania, jak brak wyboru klasy postaci czy system walki.

Na szczęście okazuje się, że Wiedźmin został bardzo dobrze przyjęty nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Takie wieści podaje serwis gram.pl. Nawet TVN wyemitował w Faktach długi materiał na temat Wiedźmina.

Comments | #games Share

# The Final Quest 7 - Final Demo - Draft 01

Sun
04
Nov 2007

Mam już scenariusz ostatecznego dema mojego silnika. To będą proste prototypy 5 gier, każda innego gatunku. Za ich pomocą pokażę wszelkie efekty graficzne, jakie silnik oferuje. Kiedy skończę, opublikuję zarówno grywalną aplikację, jak i filmik.

Dziś napisałem pierwszą część. Zajęło mi to pół dnia - silnika używa się naprawdę wygodnie :)

Comments | #rendering #engine #productions Share

# CommonLib 7.0

Sat
03
Nov 2007

Od mniej więcej pół roku pisałem swój silnik od nowa. Bibliotekę modułów bazowych, której obecną postać piszę od 1.5 roku, przez cały ten czas rozwijałem. Dlatego teraz pora opublikować zmiany jako CommonLib 7.0.

Przypominam, że jest to mój pakiet źródeł C++ na licencji GNU LGPL, działających na Windows i Linux, który zawiera kilka modułów przydatnych w programowaniu tak ogólnie, jak i przede wszystkim gier. Pośród nich warto szczególnie zwrócić uwagę na funkcje matematyczne, bo to w nich najwięcej dopisałem i zmieniłem w nowej wersji.

Comments | #productions #libraries #c++ Share

# Napisałem efekty pogodowe

Sat
03
Nov 2007

We Wiedźmina gra się super, ale kodować też trochę trzeba :) Dlatego dokończyłem kolejny efekt, ostatni z mojej listy modułów do napisania. Chodzi o efekt pogodowy, a konkretnie to deszcz lub śnieg.

Screeny można zobaczyć tutaj: Galeria - Pogoda.

Filmik można pobrać w lepszej jakości stąd: Download - Video - The Final Quest.

Lub obejrzeć online, niestety w jakości fatalnej (widocznie te drobne, szybko przelatujące cząsteczki słabo się kompresują):

Comments | #rendering Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020