March 2009

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Fanatyzm obiektowy i mania wrapowania

Tue
31
Mar 2009

Napisałem mały felieton, esej czy jak to się tam nazywa (polonista ze mnie kiepski :) Zwykle nie lubię narzekać, wolę pozytywnie podchodzić do życia. Nie lubię też wygłaszać swoich poglądów (bo "poglądy są jak d*** - każdy ma swoje, ale po co je pokazywać" ;) Jednak tym razem postanowiłem podzielić się swoimi przemyśleniami na temat programowania obiektowego. Tekst nosi tytuł Fanatyzm obiektowy. Właściwie to ten tekst umieściłem w dziale Download już dawno temu, ale dzisiaj dopisałem do niego nowy rozdział - "Mania wrapowania". Zapraszam do czytania i komentowania.

Comments | #software engineering #philosophy #c++ Share

# LineCounter 2

Sun
29
Mar 2009

W ramach zabawy z nowym, darmowym Qt napisałem mały program, który jak sądzę może się przydać programistom. Służy do zliczania liczby znaków, linii i innych statystyk na podstawie plików z kodem źródłowym zawartych w podanym katalogu. Zapraszam do zapoznania się z nim: LineCounter 2.

Comments | #productions #tools Share

# IGK 2009 #4 - Konkurs

Fri
27
Mar 2009

Podobnie jak w ubiegłym roku, na konferencję IGK-6'2009 przygotowałem i poprowadziłem konkurs, który organizatorzy nazwali "Konkurs wiedzy nt. IT". Tym razem były nagrody rzeczowe, więc zgłosiło się wielu chętnych. Ostatecznie udział wzięło wylosowanych ośmiu, z których zwyciężył Krzysiek K. (a tuż za nim byli jego studenci :) Moment zakończenia wraz z wynikami na swoim zdjęciu uchwycił Koshmaar.

Ja natomiast udostępniam program konkursowy wraz z zestawem pytań z tego roku, jak również z ubiegłego roku, jako moją nową produkcję: IGK Quiz. Przetestowałem w pracy, że w towarzystwie kolegów-programistów gwarantuje świetną zabawę :)

Comments | #events #igk #warsztat #productions Share

# IGK 2009 #3 - Zdjęcia z konferencji

Thu
26
Mar 2009

Wybrałem moim zdaniem najciekawsze ze zdjęć, jakie zrobiłem na konferencji IGK-6'2009 i umieściłem w mojej Galerii. Zapraszam do obejrzenia: Galeria - IGK 2009.

Comments | #igk #events #warsztat Share

# IGK 2009 #2 - Najlepsze referaty

Tue
24
Mar 2009

Na tegorocznej IGK-6'2009 referaty nie dopisały. Było ich mało, a wiele z wygłoszonych było niezbyt dobre. To źle, bo przecież bez tej naukowej części konferencja pewnie w ogóle nie mogłaby się odbywać. Żeby jednak skupić się na tym co dobre, opiszę krótko i subiektywnie wybrane referaty, w kolejności od moim zdaniem najlepszych:

Read full entry > | Comments | #igk #events #warsztat Share

# IGK 2009 #1 - Mini relacja

Tue
24
Mar 2009

W miniony weekend miało miejsce doniosłe wydarzenie naukowe ;) - VI Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Gier Komputerowych IGK-6'2009. Związany z nią wątek na naszym forum to IGK 2009. Dziś napiszę krótko i ogólnie, jak było. Więcej szczegółów będzie w następnych moich wpisach.

Konferencja odbyła się w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, a zakwaterowanie i wyżywienie mieliśmy wykupione w hotelu Arche (dokąd zawoził nas autokar). Ciekawie wyglądała sprawa z Internetem w hotelu - w pokojach były gniazdka Ethernet, działał DHCP, ale do Sieci udało się dostać dopiero po ręcznym wpisaniu adresów DNS :)

Oficjalna Agenda jest na stronie konferencji. Impreza zaczęła się w piątek (20 marca 2009) o 16:00. Najpierw było uroczyste otwarcie, a potem trzy pierwsze referaty.

W tym roku nie udało się zorganizować w hotelu dużej sali, żeby w niej zrobić piątkową imprezę integracyjną. To mogło mieć związek z faktem, że po ubiegłym roku nikt tym razem nie zgodził się podpisać odpowiedzialności za uczestników konferencji na taką imprezę :) W tej sytuacji zebraliśmy się w pokoju zajmowanym przez kolegów z Vexillium, gdzie znieśliśmy stoły i zorganizowaliśmy wielkie chla... granie, czyli LAN party :)

Read full entry > | Comments | #igk #warsztat #events Share

# 3h Compo - świnie i krowy

Thu
19
Mar 2009

W ostatnią niedzielę odbyła się 3-godzinna edycja warsztatowego konkursu Compo. Jej organizacją zajął się meehav. W ciągu tak krótkiego czasu do napisania - praktycznie od zera - była gra, w której występują krowa i świnia (temat został wylosowany z tej listy). Wziąłem udział, napisałem prostą symulację hodowania krów i świń (można im kupować trawę i błoto, a zarabiać dojąc oraz - kiedy dorosną - oddając do rzeźni) i zająłem trzecie miejsce. Grafikę też trzeba było zrobić samemu i w czasie konkursu, dlatego moja praca wygląda tak jak wygląda :)

GameIn3h - Krowy i świnie

Taki konkurs to ciekawe przeżycie i wielkie emocje, a takie szybkie pisanie to umiejętność, która przydaje się nie tylko w Compo, ale i w pracy i w domu. Przy okazji przed konkursem przygotowałem sobie fajny, minimalistyczny framework Direct3D i renderer 2D. Nie jest jeszcze skończony i ma błędy, ale postaram się go wkrótce dopracować.

Zobacz też:

Comments | #compo #warsztat #events Share

# Instalacja Qt 4.5 dla Visual Studio 2008 Professional

Tue
17
Mar 2009

Tak jak obiecałem, napiszę o moich przebojach z instalacją Qt. Ściągnąłem i zainstalowałem darmowe Qt 4.5. Chodzi o wersję dla Windows, a moim IDE jest Visual Studio 2008 Professional.

Sprawa okazała się niełatwa. Najpierw zainstalowałem gotową paczkę "Qt SDK for Windows". Wyglądała super - zawiera dokumentację wraz z przeglądarką Qt Assistant, przykłady, narzędzia (Qt Designer, Qt Linguist), nagłówki i... niestety biblioteki do linkowania w formacie A, a nie LIB :(

Przekompilowałem całą bibliotekę (configure, nmake) i... po tym programy pisane w Visual C++ udało się kompilować, linkować, uruchamiać, ale za to narzędzia Qt przestały działać. Narzekały na złą wersję pliku QtCore4.dll. Okazało się, że w katalogu z biblioteką są aż trzy różne wersje tego pliku i... żadna tym programom nie odpowiada :(

W końcu, na drugi dzień, postanowiłem dać Qt jeszcze jedną szansę. Ściągnąłem tym razem pakiet ze źródłami - "Qt libraries 4.5 for Windows". Następnie uruchomiłem kompilację. W tym celu trzeba dopisać do zmiennej środowiskowej PATH ścieżkę do qt-win-opensource-src-4.5.0\bin, uruchomić Start / Programy / Microsoft Visual Studio 2008 / Visual Studio Tools / Visual Studio 2008 Command Prompt, przejść do katalogu z Qt i wydać polecenie configure, a potem nmake.

Kompilacja się udała. Zajęła około 2 godziny. Po zakończeniu zajrzałem do katalogu, a tam czekała na mnie miła niespodzianka - gotowe nie tylko pliki H, LIB, ale też i wszystkie narzędzia oraz dokumentacja. Słowem - biblioteka zainstalowana i gotowa do użycia.

Zainstalowałem jeszcze wtyczkę "Visual Studio Add-in". Piszą, że jest w wersji Beta 2, ale działa bez zarzutu. Po instalacji trzeba tylko wskazać jej ścieżkę do biblioteki wybierając z menu Qt / Configure Qt Versions. Integruje się z Visual Studio w taki sposób, że dostępne są nowe kreatory projektów w File / New / Project, IDE automatycznie uruchamia moc, rcc, uic itp. dodatkowe "przetwarzarki" Qt, a kliknięcie w dodany do projektu plik ui czy qrc automatycznie otwiera Qt Designer i Qt Resource editor. Słowem - wszystko działa.

Zacząłem pisać w Qt mały, ale fajny program (premiera wkrótce...) i powiem tak: Każdy ma prawo nie wierzyć, że w C++ można pisać programy okienkowe równie szybko i wygodnie jak w C#... dopóki nie zobaczy Qt :)

Comments | #libraries #gui #visual studio #c++ Share

# Książki dobre i niedobre

Fri
13
Mar 2009

Książek informatycznych jest dużo na rynku. Jedne są dobre, a inne kiepskie. Ja przeczytałem kilka i mam swoje zdanie na temat niektórych pozycji, często kontrowersyjne. Dzisiaj jedna z takich moich opinii znalazła potwierdzenie w rozmowie Gadu-Gadu z pewnym początkującym programistą Java. Log sprzed chwili:

********: (22:32)
tak tylko ja rozumiem całe dziedziczenie, a nie umiem napisać poprawnej metody
Adam Sawicki: (22:32)
pewnie z kiepskiej książki się uczysz
niech zgadnę - thinking in java :)
********: (22:32)
tak

Comments | #humor #literature Share

# Qt - Możliwości i wady

Thu
12
Mar 2009

Biblioteka Qt to jedna z bibliotek do tworzenia GUI. Choć kojarzy się z Linuksem, jest przenośna i działa także na Windows. Rozwijana wcześniej przez firmę Trolltech (swoją drogą, fajna nazwa ;) teraz została wykupiona przez Nokię. W tym roku jej wersja 4.5 stała się dostępna dla Windows na licencji GNU LGPL. Dzięki temu Qt można wykorzystać w dowolnych programach, także komercyjnych. W ten sposób dołącza do grona bibliotek, które pozwalają wygodnie robić okienka w C++. Używałem niejednej takiej biblioteki, a Qt uczyłem się na studiach i mogę chyba powiedzieć, że moim zdaniem Qt staje się teraz najlepszą z nich (deklasując wxWidgets, GTK, MFC i oczywiście czyste WinAPI). Chodzi mi tu nie tylko o możliwości, ale i o jej piękne, obiektowe API.

Przeczytałem Qt Technical Overview Whitepaper i jestem zachwycony możliwościami tej biblioteki. Pośród nich warto wymienić:

Read full entry > | Comments | #gui #libraries Share

# Co nowego na Warsztacie

Sun
08
Mar 2009

Na Warsztacie dzieją się ostatnio ważne rzeczy.

Napisałem mechanizm do zgłaszania do moderatorów nieodpowiednich treści - komentarzy, screenów, projektów i video. Teraz każdy użytkownik może zgłosić podejrzaną treść klikając w czerwoną flagę, a moderatorzy będą mieli ułatwioną pracę widząc listę zgłoszonych informacji. Więcej...

Wybuchła wojna o usunięcie z forum licznika karmy i postów. Ja jestem zwolennikiem jak największej ilości numerków, ale większość moderatorów opowiedziała się za ich usunięciem, więc je usunąłem. To wzbudziło jednak ogromne wzburzenie pośród użytkowników. Zobaczymy, jak sprawa potoczy się dalej. Tymczasem historię problemu można śledzić w wątkach: [1], [2].

Zbliża się VI Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Gier Komputerowych. Minął termin rejestracji, jutro mija termin nadsyłania referatów. Pozostaje teraz umówić się na wspólny wyjazd na IGK 2009 oraz skompletować drużynę i obmyśleć strategię, jak wygrać Compo :)

Warto też śledzić blogi fajnych ludzi z Warsztatu (patrz dział Linki), bo niektórzy piszą bardzo ciekawe rzeczy. Mnie na przykład dzisiaj urzekła notka Gynvaela na temat entropii.

Comments | #events #warsztat #igk Share

# Programy matematyczne

Sun
01
Mar 2009

Czasem trzeba coś policzyć. Do prostych obliczeń wystarczy systemowy kalkulator. Pewne obliczenia na wektorach i kolorach daje się zrobić za pomocą mojego GameDev Calc. Czasami potrzebne są jednak bardziej zaawansowane funkcje. Jaki program matematyczny jest dobry? Niedościgniony jest podobno Matlab, ale on niestety nie należy do darmowych. Na szczęście są darmowe programy, które do wielu rzeczy z powodzeniem wystarczą.

Pierwszy z nich to Scilab. Używa składni podobnej do Matlaba i potrafi robić dużo rzeczy. Na przykład aby znormalizować wektor i pomnożyć go przez macierz:

v=[1 2 3]
vn=v/norm(v)
M=[1 0 0; 0 0 1; 0 1 0]
v2=vn*M

Read full entry > | Comments | #math #tools Share

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020