Warto wyłączyć plik wymiany

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Sun
09
Dec 2007

Plik wymiany to taki nieszczęsny wynalazek, przez który system przenosi na dysk twardy dane z pamięci operacyjnej i kiedy znowu są potrzebne, musi je z dysku z powrotem przeczytać. Oczywiście nikomu nie trzeba przypominać, że dysk jest o całe rzędy wielkości wolnieszy od pamięci RAM. Teoretycznie system powinien to robić dopiero kiedy nie wystarcza mu pamięci fizycznej. W praktyce robi to często np. kiedy jakiś program jest od dłuższego czasu nieużywany (specjalistą od tego jest wirtualna maszyna Javy) albo kiedy kopiujemy duże pliki czy nagrywamy płytę DVD (wymyśla sobie wtedy, że potrzebne mu są setki MB pamięci na bufory dyskowe i to jest dla niego ważniejsze, niż uruchomione programy).

Dlatego warto całkowicie wyłączyć plik wymiany. Aby to zrobić (chociaż to pewnie każdy wie), klikamy prawym klawiszem na My computer, wybieramy Properties, dalej na zakładce Advanced w sekcji Performance klikamy przycisk Settings, w nowym oknie znów zakłada Advanced, przycisk Change i wreszcie w ostatnim już oknie wybieramy dla każdego dysku opcję No paging file. Jeszcze tylko restart komputera i gotowe.

Plik wymiany nie zawsze można wyłączyć. Niektóre programy i (zwłaszcza) gry potrzebują bardzo dużo pamięci. Na przykład dla Wiedźmina w Windows XP, 1 GB RAM-u to za mało i bez pliku wymiany wysypuje się. Dla Crysisa w Windows Vista nawet 2 GB pamięci to za mało. Jeszcze inne aplikacje, np. Photoshop, narzekają na brak pliku wymiany niezależnie, jak dużo pamięci jest w systemie. Jednak jeżeli tylko możesz, naprawdę gorąco zachęcam, wyłącz plik wymiany. Praca z systemem jest wtedy zupełnie inna.

Comments | #windows Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020