Windows Search może być fajny

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Mon
15
Sep 2008

Skusiłem się niedawno na zainstalowanie w moim Windows XP mechanizmu Windows Search, dostępnego jako element opcjonalny w aktualizacjach Windows Update. Posiadacze Visty mają go zainstalowanego domyślnie. Chodzi o indeksowanie całego dysku, żeby potem można było szybko i wygodnie przeszukiwać swoje pliki.

Długo nie mogłem się przekonać do indeksowania, ale teraz nawet mi się to podoba. Wyszukiwanie odgrywa coraz większą rolę w użytkowaniu komputera. Strony internetowe wyszukujemy na Google, posiadacze Firefoksa od wersji 3 przeszukują adresy i tytuły ostatnio odwiedzonych stron, a programistom poruszać się po dużym kodzie też najwygodniej jest za pomocą wyszukiwania (czy to w Visual AssistX, czy ręcznie, przez szukanie ciągu w całej solucji). Czemu zatem nie przeszukiwać szybko swojego dysku?

Domyślnie indeksowane są Menu Start, Moje dokumenty oraz poczta Outlook Express. Można zmienić konfigurację w Panelu sterowania, w aplecie Indexing Options, zaznaczając do indeksowania na przykład cały dysk D: i E: (swoją drogą, ja zawsze mam przestawione Moje dokumenty tak, że wskazują na katalog główny dysku D:).

Domyślnie indeksowaniu podlegają nazwy wszystkich plików i katalogów, metadane wielu formatów (jak MP3, JPG, AVI) i cała treść niektórych plików (jak DOC, HTML, TXT, a także źródła CPP czy H). Można też instalować, jak i pisać własne wtyczki, które obsługują nowe typy plików i inne lokalizacje, np. wtyczka indeksująca treść plików PDF czy pocztę Thunderbird (ta ostatnia niestety nie chce mi się zainstalować).

Pierwsze indeksowanie trwa długo, ale potem odpowiedzialna za to usługa działa sobie w tle i zachowuje się na tyle inteligentnie, że z powodu aktywności użytkownika spowalnia indeksowanie, a z powodu aktywności dysku całkowicie je wstrzymuje. Indeks (który domyślnie leży w C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Microsoft\Search, można to zmienić) niestety bywa duży - u mnie zajmuje 1.6 GB. Potem już każdy utworzony, zmieniony czy skopiowany plik jest niemal natychmiast dostępny do wyszukania.

Comments | #windows Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020