Dobry pomysł firmy Psiloc

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Tue
27
Mar 2007

Kod powinien być jak najbardziej ogólny i uniwersalny, przenośny i pozbawiony zależności. Tak uczy inżynieria oprogramowania. Wtedy nadaje się do ponownego użycia skracając czas pisania nowych produktów i stanowiąc nową cegiełkę do zasobów wiedzy programisty albo firmy. Tyle teoria. W praktyce, jak wiadomo, bywa różnie. Żadna klasa (oprócz tych najprostszych) nie możne się obejść bez odwołania do "warstw niższych" danej aplikacji, często łatwiej jest coś napisać od nowa niż przerabiać wcześniejszy kod, a pisanie wszystkiego jak najbardziej ogólnie i uniwersalnie to prosta droga do tego, żeby nigdy niczego nie skończyć.

W związku z tym ludzie radzą sobie w różny sposób. Na przykład pisząc większe moduły, które stosują w wielu swoich projektach. Ja już jakiś czas temu zorientowałem się, że często zamiast gotowej do wykorzystania klasy warto zachować kawałek kodu, który w razie potrzeby skopiuję do nowego programu dostosowując w nim co trzeba. Kody takie wraz z wszelką inną wiedzą trzymam w pliczkach tekstowych, których mam już ponad 700.

To, o czym chciałem tutaj napisać, to nowy pomysł, który usłyszałem na tegorocznej konferencji, na prezentacji firmy Psiloc. Można sobie mianowicie napisać oprogramowanie, które będzie automatycznie (nawet jakoś bardzo prosto) katalogowało nasz kod poszukując *specjalnych komentarzy*, a my będziemy zaznaczali tymi komentarzami szczególnie ciekawe fragmenty w swoim kodzie, jak na przykład wywołania potrzebne do sprawdzania numeru MAC karty sieciowej czy jakiś sprytny algorytm. Potem można będzie łatwo taki fragment odnaleźć. Zastanawiam się, czy to nie jest całkiem dobry pomysł...

Comments | #software engineering Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019