Visual Studio 2008 Express

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Mon
26
Nov 2007

Przyglądałem się dzisiaj nowym wersjom narzędzi programistycznych Microsoftu. Konkretnie, ściągnąłem i zainstalowałem Visual C++ Express 2008 oraz Visual C# Express 2008. Patrząc na tabelkę, darmowym wersjom Express niewiele brakuje do pełnego Visual Studio i jeśli tylko nie potrzebujesz możliwości takich jak Mobile Development czy 64-bit Compiler Support, powinny wystarczyć.

Nowości jest dużo. Większość z nich to jednak sprawy związane z Internetem, stronami WWW i bazami danych, dlatego nie zagłębiałem się w to dalej. Pośród ciekawych rzeczy, nowe wersje języka C# 3.0 i platformy .NET 3.5 wprowadzają mechanizm LINQ (coś jakby zapytania SQL, które można zadawać w kodzie C# do dowolnej kolekcji obsługującej enumerację) oraz słowo kluczowe var, które powoduje automatyczne zgadnięcie typu podczas kompilacji (C++ ma to mieć w standardzie planowanym na rok 2009). Jest też kilka technologii, którym będę się musiał przyjrzeć kiedyś bliżej - np. Windows Presentation Foundation czy DarkGDK.

Pośród nowości w Visual C++ nie zauważyłem niczego istotnego. Zaletą jest, że nowa wersja zawiera w sobie już wszystkie nagłówki i biblioteki Windows API, więc nie trzeba męczyć się z osobnym ściąganiem i instalowaniem Platform SDK. Na szczęście niczego też nie popsuli. Kompilowane pliki EXE wymagają wprawdzie nowej wersji plików DLL z biblioteką standardową typu MSVCP90.DLL, którego użytkownicy na swoich komputerach nie mają, ale tak jak dawniej wystarczy przestawić w opcjach projektu Runtime Library, żeby problem zniknął.

Do tego wszystkiego niezbędna jest dokumentacja, którą również sobie ściągnąłem i zainstalowałem (nie ma to jak szybka Neostrada :D). MSDN Library for Visual Studio 2008 dostępne jest za darmo. Zawiera oczywiście dokumentację nowych funkcji systemowych (Vista, nowa platforma .NET itd.), ale poza tym wygląda i działa jak dawniej.

Żeby powiedzieć coś więcej, musiałbym dłużej tych programów poużywać. Wstępnie odnoszę wrażenie, że nowe wersje rewolucji nie robią, ale są OK. Przesiadka nie jest niezbędna. Ja bym się przesiadł, gdyby nie to, że jestem szczęśliwym posiadaczem pełnego Visual Studio 2005 Professional. W takiej sytuacji bez żalu zostaną przy wersji z sprzed dwóch lat.

Comments | #visual studio #c++ Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020