CTFMON.EXE i zamulanie systemu

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Sat
08
Dec 2007

Nowe! Ponieważ niespodziewanie okazuje się, że ten wpis jest najpopularniejszy z całego mojego bloga (który w większej części jest poświęcony programowaniu, a nie sprawom takim jak ta), to jeśli trafiłeś tu przez Google szukając hasła "CTFMON", musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej nie znalazłeś tego czego szukasz, a po prostu MASZ W SWOIM SYSTEMIE WIRUSA. Ctfmon.exe to plik systemowy, ale istnieje popularny wirus podszywający się pod tą samą nazwę.

Od dawna męczył mnie i moich kolegów używających Windows XP problem z zacinaniem się systemu (polegającym na niereagowaniu na żadne wejście z klawiatury ani z myszki przez całkiem długi ułamek sekundy) w momencie przełączania między uruchomionymi programami. Długo nie wiedziałem, co jest przyczyną. Obwiniałem m.in. sterownik do myszki A4Tech albo TortoiseSVN.

W czasie, kiedy nie nie miałem Neostrady, zacząłem drążyć ten temat wyłączając po kolei procesy działające w tle i poszukałem rozwiązania za pomocą komórki i Opera Mini. Oto, co się okazało: Otóż przyczyną tego wrednego błędu jest proces uruchamiany z pliku CTFMON.EXE. Różne strony podają na jego temat sprzeczne informacje, ale postaram się je tu zebrać. Tak czy owak, problem można zwalczyć.

Niektóre znalezione metody poradzenia sobie z nim:

Comments | #windows Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020