Stawianie realnych celów

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 6 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Tue
19
Feb 2008

Pasjonaci programowania gier często porywają się z motyką na słońce próbując napisać samemu kompletną grę - taką jak sobie wymarzyli, np. taką jak GTA albo WoW. Nawet jeśli mieliby potrzebną wiedzę i doświadczenie, oczywiste jest, że nie sposób tego dokończyć - to by wymagało wielu lat pracy. Szczególnie, jeśli nie ma motywacji w postaci pieniędzy ani szefa straszącego zwolnieniem, a na horyzoncie pojawią się często nowy, jeszcze lepszy pomysł.

Ja nie twierdzę, że to jest złe. W pewnym sensie to jest tak samo dobre, jak każde inne programowanie - robisz to co lubisz i zdobywasz doświadczenie. Jednak porzucanie coraz to nowego niedokończonego projektu może rodzić frustrację.

Dlatego może warto zacząć wyznaczać sobie realne cele. Zacząć od przyznania się przed samym sobą, że nie jesteś w stanie sam jeden napisać gry takiego kalibru, jak GTA czy WoW. Następnie pomyśleć, co mógłbyś napisać, żeby pozostając w kręgu swoich zainteresowań jednocześnie było możliwe dokończenie tego. To mogą być różne rzeczy. Jeśli chcesz zrobić dobry uczynek, napisz bibliotekę, którą inni programiści mogą wykorzystywać w swoim kodzie. Albo demo, które będzie się miło oglądało. Albo efekt wraz z kodem źródłowym i opisem, z którego inni będą się mogli czegoś nauczyć. Albo program narzędziowy, który przyda się innym programistom.

Oczywiście, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (a także od wieku i doświadczenia). Dlatego wcale nie twierdzę, że moje podejście jest jedynie słuszne. Myślę jednak, że ma pewną dużą zaletę - tworzy portfolio dla przyszłego pracodawcy. Pracodawcę interesuje podobno przede wszystkim "co umiesz", a zaraz potem "co możesz pakazać". Myślę, że w tym kontekście małe, ale ukończone i przydatne kawałki oprogramowania mają większą wartość, niż duże, ale tylko rozpoczęte gry.

Comments | #software engineering Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2025