IGK 2009 #1 - Mini relacja

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Tue
24
Mar 2009

W miniony weekend miało miejsce doniosłe wydarzenie naukowe ;) - VI Ogólnopolska Konferencja Inżynierii Gier Komputerowych IGK-6'2009. Związany z nią wątek na naszym forum to IGK 2009. Dziś napiszę krótko i ogólnie, jak było. Więcej szczegółów będzie w następnych moich wpisach.

Konferencja odbyła się w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, a zakwaterowanie i wyżywienie mieliśmy wykupione w hotelu Arche (dokąd zawoził nas autokar). Ciekawie wyglądała sprawa z Internetem w hotelu - w pokojach były gniazdka Ethernet, działał DHCP, ale do Sieci udało się dostać dopiero po ręcznym wpisaniu adresów DNS :)

Oficjalna Agenda jest na stronie konferencji. Impreza zaczęła się w piątek (20 marca 2009) o 16:00. Najpierw było uroczyste otwarcie, a potem trzy pierwsze referaty.

W tym roku nie udało się zorganizować w hotelu dużej sali, żeby w niej zrobić piątkową imprezę integracyjną. To mogło mieć związek z faktem, że po ubiegłym roku nikt tym razem nie zgodził się podpisać odpowiedzialności za uczestników konferencji na taką imprezę :) W tej sytuacji zebraliśmy się w pokoju zajmowanym przez kolegów z Vexillium, gdzie znieśliśmy stoły i zorganizowaliśmy wielkie chla... granie, czyli LAN party :)

Sobotę wypełniło pozostałe 6 prezentacji. Referaty były różne, ale o tym innym razem. Warto wymienić prezentację firmy The Farm 51, twórców wydanej niedawno gry NecroVisioN.

Organizatorzy wspominali, że planuje nas odwiedzić TVN24. W końcu jednak ta wizyta nie doszła do skutku. Takich niespodzianek świadczących o wadze imprezy było z resztą więcej - przedstawiciel kadry uczelni powiedział na otwarciu, że konferencja ma szansę trafić na listę filadelfijską.

Po referatach ja poprowadziłem konkurs/quiz, który organizatorzy nazwali "Konkurs nt. IT". Ponieważ tym razem za pierwsze miejsce były nagrody (w tym karta graficzna), zgłosiło się wielu chętnych. Zwyciężył Krzysiek K. Z kolei głosowanie na najlepszy referat wygrał Riddlemaster ze swoim efektem fotorealistycznej wody (połączenie nurkowania i programowania grafiki daje ciekawe skutki :) ale wyjechał zanim zdążył zdobyć to wyróżnienie.

Potem odbyło się głosowanie nad tematem konkursu Compo. Ku mojej uciesze zwyciężył temat "gra psychodeliczna". Sobotni wieczór wypełniło projektowanie gry konkursowej. Nasza drużyna (w składzie Krzysiek K., gemGreg, ayufan i ja) zebrała się w naszym pokoju (plus gościnnie Soran), gdzie udało się wypracować koncepcję naszej pracy. W nocy z soboty na niedzielę Krzysiek K. skomponował też we Fruity Loops muzykę do naszej gry.

Niedziela minęła pod znakiem Compo. Na pisanie gry konkursowej 4-osobowe drużyny (a jak się potem okazało, wiele wystartowało też drużyn 3-osobowych) miało w sumie 8 godzin. My pisaliśmy na frameworku Krzyśka K., używając C++, Direct3D i FMOD, z grafiką 2D i bez shaderów (sprzęt, na którym przyszło nam pracować, wyposażony był w zintegrowane karty graficzne Intel).

Wieczorem przedstawiciele drużyn na sali wykładowej zaprezentowali swoje prace, a potem było głosowanie. Podobnie jak rok temu, tym razem prace oceniało przede wszystkim 4-osobowe jury, a głosy osób z sali liczyły się jako głos piątego jurora. Podobnie też jak rok temu, nikt nie sprawdzał, czy uczestnicy nie głosują na samych siebie :) Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła nasza drużyna :D Nagroda jest niebylejaka - karta dźwiękowa Creative Sound Blaster X-Fi XtremeGamer, pendrive 8 GB i stos gier, w tym Fallout 3, NecroVisioN i Darkensang (że nie wspomnę o ekologicznej torbie ;)

Na ostatnią noc i poniedziałkowe śniadanie w hotelu zostało nas już mniej, aczkolwiek w niedzielę wieczorem też odbyła się niebylejaka impreza - ponownie LAN Party, na którym rządził Quake III Arena, StarCraft oraz... World of Goo :) Przy okazji chciałbym pozdrowić kolegów (i koleżankę!) z Uniwersytetu Wrocławskiego, z którymi rozmowa była bardzo ciekawym przeżyciem :)

Comments | #igk #warsztat #events Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020