Microsoft Visual Studio 10 Beta - moja recenzja

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Thu
28
May 2009

Można za darmo ściągnąć i zainstalować wersję Beta nowego Microsoft Visual Studio 10. Dałem się skusić i zainstalowałem go na laptopie. Oto moja mała racenzja:

GUI przepisali z użyciem WPF. Jest przez to ładniejsze, ale straszliwie zamula. Jak wcześniej Visual chodził bardzo szybko (w porównaniu z czymkolwiek napisanym w Javie :) tak teraz nawet zwykłe zaznaczanie myszką kodu czy wpisywanie znaków ma widoczne, nieprzyjemne opóźnienie.

Zakładki z otwartymi plikami można teraz dokować jak zwykłe panele, jako osobne okna albo też tworząc nowe obszary z zakładkami. To daje nowe możliwości wykorzystania wielu monitorów do pokazywania równocześnie kilku plików z kodem.

Spośród innych nowości, rozwijane są jak zwykle przede wszystkim technologie służące do tworzenia systemów informatycznych, aplikacji bazodanowych itp. klimatów :) Razem z nowym Visualem dostajemy .NET Framework 4.0. Tym nie mniej Microsoft postarał się tym razem także o udogodnienia dla programistów aplikacji natywnych pisanych w C++, a nawet... uaktualnił bibliotekę MFC.

Wygląda na to, że kompilator C++ wspiera teraz elementy nowego standardu, w tym static_assert (asercja sprawdzana w czasie kompilacji), auto (zamiast typu - kompilator sam dedukuje typ, dzięki czemu nie trzeba wpisywać długaśnych wyrażeń jak std::multimap::const_iterator), wyrażenia lambda i referencje do r-wartości &&.

Otworzyłem kod mojego engine TFQ7, który jest całkiem niemały i wszelkie podpowiadanie oraz nawigacja w kodzie zdaje się działać. To by oznaczało, że znacznie ulepszyli IntelliSense. Później jednak wszedłem do pliku gdzie była linijka:

class SkyboxSky : public BaseSky

Klikam prawym na BaseSky, daję Go To Definition i... "The symbol 'BaseSky' is not defined.". Tymczasem w tym samym pliku, jakieś 20 linijek wyżej, leży:

class BaseSky

Ech, IntelliSense jednak nadal nie działa :(

Podsumowując, myślę że nowe Visual Studio 10 to pewien mały krok naprzód. Visual nadal pozostaje najlepszym IDE, ale wady nowej wersji (zamulanie...) każą się zastanowić, czy warto spieszyć się z aktualizacją. W końcu nawet wersja 2005 nadal jest całkiem niezła.

Na zakończenie garść linków:

oraz kilka zrzutów ekranu:

Comments | #visual studio #c++ Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020