Windows 7 RC - moja recenzja

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Sat
30
May 2009

Zainstalowałem na swoim laptopie dostępną za darmo, testową wersję Windows 7 RC. Laptop jest raczej złomowy i nie spełnia nawet wymagań (procesor Turion 64, 1.8 GHz, 1 GB RAM, a wersja 64-bitowa wymaga 2 GB RAM). Mimo tego nowy Windows działa całkiem nieźle. Ale po kolei... Poniżej moja mała recenzja Windows 7, z perspektywy stałego użytkownika Windows XP, który nie lubi i nie używa Visty.

Instalacja trwała ok. pół godziny. Pierwsze wrażenie: system jest ładny, podoba mi się jego styl graficzny. Pamięć RAM zajęta po uruchomieniu systemu, bez żadnych uruchomionych programów: 500 MB. To już mi się mniej podoba.

Nowy sposób, w jaki najczęściej używane programy można dodawać do paska zadań i do menu Start, podoba mi się bardzo. Nareszcie można przestawiać przyciski programów na pasku zadań!!! - coś czego od zawsze brakowało w Windowsie i o czym zawsze marzyłem :)

Te wszystkie animacje okienek mają zapewne w zamyśle dawać wrażenie interfejsu bardziej przystępnego, naturalnego, przyjaznego, ale dla mnie one sprawiają, że system zdaje się odpowiadać na polecenia i w ogóle działać wolniej. Po wyłączeniu tego wszelkiego zanikania, wysuwania czy płynnego przewijania okienka zachowują się dużo lepiej.

Pośród programów na wyposażeniu systemu widzę kilka nowych ciekawych pomysłów (ale też kilka kiepskich). Kalkulator ma teraz oprócz standardowego i naukowego także tryb programisty (pokazuje zapis dwójkowy, udostępnia operacje bitowe) oraz tryb statystyczny (który pozwala liczyć np. średnią czy odchylenie standardowe z ciągu liczb). Paint i WordPad mają z grubsza te same możliwości, tylko interfejs nowy, taki jak Office 2007 (z tym fajnym paskiem na górze).

Ważna refleksja ogólna: To na co użytkownicy zazwyczaj patrzą to jest wbudowany manager plików (Mój komputer czy też Eksplorator), wbudowany odtwarzacz muzyki i filmów (Windows Media Player) czy przeglądarka obrazków. Ale przecież zawsze można zainstalować inny, lepszy program danego rodzaju. Czy ktoś z nas pisze dokumenty w WordPadzie albo rysuje swoje prace w Paincie? Nawet do zarządzania plikami wiele osób preferuje osobny program, jak Total Commander. Dlatego to, w jakie programy wyposażony jest system operacyjny, naprawdę nie jest ważne.

Refleksja na temat Panelu Sterowania i wszelkich ustawień w systemie: W nowym Windows, podobnie jak w Vista i w Office 2007, te najważniejsze zdaniem twórców funkcje są wyeksponowane w przyjaznej formie, a reszta ustawień ukryta gdzieś głębiej jako tradycyjne okienka. To jest fajne, jeśli jest naturalne dla człowieka - np. podział obrazków na "małe", "duże" czy kryterium daty "A long time ago". Gorzej, jeśli traktuje się użytkownika jak idiotę i zakłada się, że nie wie co robi, zadaje mu głupie pytania, daje jeszcze głupsze podpowiedzi albo kwieciście opisuje zagadnienie zamiast nazwać rzecz po imieniu. Np. łatwiej mi podać, czy mam zewnętrzne IP czy jestem w sieci LAN, niż określić czy jestem w sieci domowej czy biurowej, bo nie wiem co to oznacza. Jeśli większości użytkowników takie traktowanie odpowiada (a większość to zawsze początkujący), to może przydałoby się wprowadzić jakiś "pr0 mode" dla tych, którzy znają się na rzeczy?

Co z obsługą sprzętu? Nie ma jedynie driverów do dźwięku dla mojego laptopa - ale przecież to nie powinno dziwić, w końcu jest jeszcze przed premierą systemu. Fakt, że do wszystkiego innego są sterowniki (system sam zainstalował albo ja znalazłem w Sieci) to już jest coś!

Podsumowując, myślę że Windows 7 to będzie dobry system. Wymaga dobrego sprzętu, ale skoro nawet na moim 3-letnim laptopie działa nieźle, to bardzo dobrze świadczy o jego wydajności. Jest ładny i ma kilka interesujących nowości. Jeśli tylko nie okaże się sprawiać problemów z kompatybilnością z istniejącym sprzętem lub oprogramowaniem, to przesiadka na niego będzie dobrym pomysłem.

Comments | #windows Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020