Non-Photorealistic Rendering

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Thu
04
Jun 2009

Szukając informacji na temat cieniowania kreskówkowego (Cell Shading) stwierdziłem, że temat renderowania obrazów stylizowanych, nie dążących do fotorealizmu, jest badany od wielu lat i stanowi obszerną dziedzinę. Dwa linkowiska zbierające sporo publikacji na ten temat to: Stylized Depiction in Computer Graphics, Non-Photorealistic Rendering.

Mnie szczególnie wpadł w oko artykuł A Non-Photorealistic Lighting Model For Automatic Technical Illustration (Amy Gooch, Bruce Gooch, Peter Shirley, Elaine Cohen, SIGGRAPH 1998). Autorzy przedstawili bardzo prostą, ale ciekawie pomyślaną technikę cieniowania stawiającą na czytelność ilustracji technicznych. Żeby ją zastosować, trzeba pomieszczać zwykłe oświetlenie światłem kierunkowym (Diffuse + Specular, brak cienia) z przejściem od kolorów ciepłych w stronę światła (żółty) do zimnych w stronę przeciwną (niebieski) i do tego dodać wykrywanie krawędzi.

Napisałem sobie coś takiego i wyrenderowałem śrubkę. Model znalazłem na tej stronie.

Comments | #rendering Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019