Technologia UPnP

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Sun
17
Jul 2005

"Szczęśliwi, którzy nie są za NATem, albowiem do nich można się połączyć" :) Pozostali muszą zadowolić się trybem pasywnym / LowID albo ręcznie forwardować sobie wybrane porty.

Ale jest jeszcze inne wyjście - technologia UPnP, którą właśnie dzisiaj "odkryłem". Polega ona na tym, że programy same forwardują sobie potrzebne porty. Do jej użycia wymagany jest system Windows XP (nie wiem jak jest z Linuksem), router obsługujący tą technologię oraz program sieciowy, który potrafi zrobić z niej użytek (np. DC++). Oto, co trzeba zrobić:

  1. Włączyć UPnP na routerze.
  2. W systemie włączyć i przestawić na uruchamiające się automatycznie usługi: Host uniwersalnego urządzenia Plug and Play (ale się tego naszukałem... nie znoszę tłumaczeń :P) i Usługa odnajdywania SSDP.
  3. Zrobić restart :) W Moich miejscach sieciowych powinien pojawić się router.
  4. Ustawić w jakimś programie, żeby zaczął używać UPnP.

Do testowania, czy wszystko działa i dlaczego nie, posłużyć może mały programik UPnPTest.exe. Więcej szczegółów można znaleźć na przykład na stronie How can I configure DC++ to use UPnP ?.

Comments | Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2020